Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90 години от първия концерт на Академичния симфоничен оркестър, създаден от Саша Попов

Проф. Саша Попов

През 1928 година по инициатива на прочутия цигулар и диригент, преподавател в Музикалната академия - Саша Попов, се създава симфоничен оркестър, който да пропагандира класическата музика с публичните си концерти, да възпитава вкус към музикалното изкуство. Основа на този състав става малкият учебен студентски оркестър към Музикалната академия. Най-изтъкнатите български инструменталисти са привлечени като лектори в оркестъра, за да обучават участниците студенти, да ги запознаят с богатия симфоничен репертоар, и всички с готовност приемат тази задача.

Първи концертмайстор на оркестъра е Михаил Балкански. Оркестърът наброява 65 музиканти, 30 от които са лектори. На 18 декември 1928 г. Министерството на просветата одобрява създаването на оркестъра, отпуска се малка субсидия и първата репетиция е на същия  този ден. Съставът се ръководи от управителен съвет, включващ директора на Музикалната академия  Димитър Хаджигеоргиев, диригента Саша Попов, секретар и трима съветници.

Първият концерт на АСО е на 4 март 1929 г. във Военния клуб в столицата. Изпълнени са увертюра към операта „Танхойзер“от Вагнер, Концерт за пиано и оркестър №1 от Лист със солист Димитър Ненов и Симфония №4 от Чайковски. Дирижира Саша Попов. Интересът на публиката е голям. Още същата година оркестърът посещава Стара Загора и Пловдива, а през лятото участва и във Варненските музикални тържества. Така за шестте години, в които съществува, АСО изнася 100 симфонични концерта.

През 1935 година приключва успешната дейност на оркестъра поради липса на материална подръжка, лоши условия за работа и липса на инструменти. Но постигнатите резултати от работата му са видими - създаден е интерес в публиката към симфоничната музика, към творчеството на българските композитори. Следващата година оркестрантите от АСО и от съществуващия тогава Гвардейски оркестър създават Царския военен симфоничен оркестър. Отнова диригент е Саша Попов, който продължава пионерското си дело.

В Златния фонд на БНР се съхранява запис на Академичния симфоничен оркестър от 1935 г., както и интервю от 1974 г. с големия български диригент и цигулар Васил Стефанов, който е започнал пътя си на музикант именно в АСО. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15
Донка Митева

Донка Митева и Колегиум Музикум Берлин с концерт в София

На 14 декември в София предстои ценно събитие за почитателите на музиката от Йохан Себастиан Бах.  В зала "България" от 19.00 ч. ще прозвучат три от кантатите, включени в неговата мащабна "Коледна оратория".  Изпълнението ще бъде на Колегиум Музикум Берлин с диригент българката Донка Митева. За целта в столицата ни ще пристигнат два от четирите..

публикувано на 11.12.24 в 16:25
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Детският радиохор с екзотичен коледен концерт в НДК

В навечерието на Рождество Христово Детският хор на БНР ни кани на околосветско пътешествие с песен. Музиката ще ни пренесе от снежните пъртини на Лапландия чак до знойна Африка. Концертът, озаглавен "Свята нощ", ще бъде с клавирен съпровод на Сиана Атанасова и Яна Лолова. Гост-солист ще е певицата от Варненската опера Жана Костова, преминала през..

публикувано на 11.12.24 в 15:26
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова и Георги Черкин организират нов национален конкурс

На 10 декември в Кюстендил почитателите на коледната музика имаха среща с трима любимци – цигуларката Зорница Иларионова, певицата Гергана Николаева и пианиста Георги Черкин. Коледната си програма те ще представят и в Софийската градска художествена галерия в четвъртък, 12 декември, от 19:00 ч. За Зорница Иларионова декември се оказва с много..

публикувано на 11.12.24 в 14:47

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Софийската национална опера чества 90-годишнината на световноизвестната българска оперна певица Александрина Милчева - Великолепен дебют на мецосопрана Виолета Радомирска в ролята на Принцеса ди Буйон на..

обновено на 09.12.24 в 18:34