През 1928 година по инициатива на прочутия цигулар и диригент, преподавател в Музикалната академия - Саша Попов, се създава симфоничен оркестър, който да пропагандира класическата музика с публичните си концерти, да възпитава вкус към музикалното изкуство. Основа на този състав става малкият учебен студентски оркестър към Музикалната академия. Най-изтъкнатите български инструменталисти са привлечени като лектори в оркестъра, за да обучават участниците студенти, да ги запознаят с богатия симфоничен репертоар, и всички с готовност приемат тази задача.
Първи концертмайстор на оркестъра е Михаил Балкански. Оркестърът наброява 65 музиканти, 30 от които са лектори. На 18 декември 1928 г. Министерството на просветата одобрява създаването на оркестъра, отпуска се малка субсидия и първата репетиция е на същия този ден. Съставът се ръководи от управителен съвет, включващ директора на Музикалната академия Димитър Хаджигеоргиев, диригента Саша Попов, секретар и трима съветници.
Първият концерт на АСО е на 4 март 1929 г. във Военния клуб в столицата. Изпълнени са увертюра към операта „Танхойзер“от Вагнер, Концерт за пиано и оркестър №1 от Лист със солист Димитър Ненов и Симфония №4 от Чайковски. Дирижира Саша Попов. Интересът на публиката е голям. Още същата година оркестърът посещава Стара Загора и Пловдива, а през лятото участва и във Варненските музикални тържества. Така за шестте години, в които съществува, АСО изнася 100 симфонични концерта.
През 1935 година приключва успешната дейност на оркестъра поради липса на материална подръжка, лоши условия за работа и липса на инструменти. Но постигнатите резултати от работата му са видими - създаден е интерес в публиката към симфоничната музика, към творчеството на българските композитори. Следващата година оркестрантите от АСО и от съществуващия тогава Гвардейски оркестър създават Царския военен симфоничен оркестър. Отнова диригент е Саша Попов, който продължава пионерското си дело.
В Златния фонд на БНР се съхранява запис на Академичния симфоничен оркестър от 1935 г., както и интервю от 1974 г. с големия български диригент и цигулар Васил Стефанов, който е започнал пътя си на музикант именно в АСО. Чуйте в звуковия файл.
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..