Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зам.-министърът на културата Амелия Гешева:

Важните моменти за недвижимото културно наследство - дигитализация и актуализация

Владо Руменов: Държавата отдавна се опитва да ликвидира Института за недвижимо културно наследство

2
Амелия Гешева, заместник-министър на културата
Снимка: Божидар Любенов

Червената лампа за това какви действия трябва да бъдат предприети максимално бързо за опазване на културното наследство в страната свети и преди доклада на Сметната палата. Това каза пред БНР зам.-министърът на културата Амелия Гешева след доклада на одитната институция, който констатира, че архитектурното културно наследство е в опасност.

Според нея докладът е изключително важен и навременен. Той дава конкретни насоки, които всички участници в системата трябва да следват, добави тя.

Запитана за електронния регистър на архитектурните културни паметници, зам.-министър Гешева подчерта, че министерството работи по проект за дигитализацията на архива на недвижимите културни ценности.

„Към момента сме на етап на доставяне на техниката за дигитализация. Надявам се максимално бързо да започне процесът за изграждане на системата, който е ключов“, коментира Гешева в предаването "Неделя 150".

По думите ѝ освен дигитализацията, другият много важен момент за функционирането на системата е актуализацията на недвижимото културно наследство. Според нея това е процесът, който ще даде стабилна основа на всички действия по изпълнението на политиката.

Заместник културният министър определи Института за недвижимо културно наследство като гръбнак във функционирането на опазването на това наследство. По думите й е имало обявени конкурси и свободни работни места, но ниските заплати са пречка за привличането на специалисти. Затова от 2017 г. насам се работи активно за нарастване на средствата за тази област. Тази година има 100% повече бюджет за института.

Амелия Гешева посочи като изключително важно системата за архитектурното културно наследство да функционира в синхрон с българските общини. Важно е да се извършва ежегоден мониторинг на недвижимото културно наследство и да се предприемат адекватни действия своевременно, добави мнението си тя.

Владо Руменов

Според художника Владо Руменов - представител на Форум „Културно наследство“ и Гражданската инициатива за опазване на културното наследство, се вършат безобразия с паметниците на културата, при това „в условията на тежка корупция на различни нива в държавата“.

Преди дни двете организации изпратиха писмо до еврокомисаря Тибор Наврачич, с което го алармират за това, че държавата няма необходимите средства, за да се погрижи за паметниците на културата и поискаха европейска намеса. Къщата на ул. „Кузман Шапкарев“ 3 и къщата на Гешов на бул. „Патриарх Евтимий бяха обект на този сигнал.

Художникът изказа мнение, че докладът на Сметната палата по темата е закъснял. Той подчерта, че констатираното в доклада се говори от двете неправителствени организации от 10 години. По думите му обаче Министерството на културата не чува експертното мнение.

Руменов обясни каква корупционна схема подозират:

„Настоящият собственик на къщата на „Кузман Шапкарев“, която е била общинска собственост до към 2010 г., е бил общински служител на Столична община. Имаме описани схеми за корупция и в други сфери - в областта на опазването на археологическото наследство“.

„Българската държава, включително и Министерството на културата, е в пълно нарушение на Конституцията, в която е описано, че държавните институции са тези, които се грижат за паметниците на културата и правят всичко възможно те да се запазват“, категоричен бе Владо Руменов.

Според него държавата отдавна се опитва да ликвидира Националния институт за недвижимо културно наследство. Форум „Културно наследство“ предлага този институт да се превърне в Национална агенция на подчинение на Министерския съвет, която да е със самостоятелен бюджет. 

Владо Руменов изказа мнение, че министърът на културата Боил Банов е добронамерен човек, но не може да се справи със системата.

Интервютата чуйте в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01