Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5 години след анексията на Крим: Русия празнува, независимо от високата цена

| обновено на 23.03.19 в 12:05
Участниците в конференцията под наслов „Крим в съвременната геополитика. Пет години от Кримската пролет“
Снимка: Ангел Григоров

Русия тържествено отбеляза петата годишнина от присъединяването на Република Крим и град Севастопол, което Западът нарича анексия на суверенна украинска територия. За руската страна присъединяването е резултат от референдум, произведен съгласно нормите на международното право и устава на ООН.

Юридически казусът е трудно разрешим, защото международното право защитава както суверенитета и териториалната цялост на държавите, така и правото на народите на самоопределение. Чисто правната страна на въпроса може и да интересува някого, но това със сигурност не са политическите играчи. За тях тя е само елемент на пропагандната война в условията на остро геополитическо противопоставяне.

„Когато пренатегнеш пружината докрай, тя рано или късно ще се скъса и отскачайки ще те удари. Не забравяйте това“, заяви руският президент Владимир Путин в една от речите си по повод годишнината от анексирането на Крим. Адресатът бяха ЕС и НАТО, които в годините след 89-та плавно се приближават до границите на Русия.

През седмицата руското министерство на външните работи и постоянното представителство на Република Крим при президента на Русия организираха конференция под наслов „Крим в съвременната геополитика. Пет години от Кримската пролет“.

Председателят на комисията по междунационални отношения на кримския парламент Юри Гемпел се обърна към участниците в конференцията с думите:

„В условията на напрегната геополитическа ситуация и информационна война срещу Русия, възможността да се разкаже истината и се изкаже нашата гледна точка придобива особена ценност. Стремим се да разсеем лъжливото недоверие и митовете за Крим, създавани изкуствено от редица западни държави. И вие, участниците в днешната конференция, сте авангардът в тази дейност”.

Директорът на департамента на външното министерство за връзки със субектите на федерацията, парламента и обществените обединения Симеон Григориев отчете успешната политико-пропагандистка дейност на руските дипломатически представителства в чужбина в навечерието на годишнината.

„Тази политико-пропагандистка работа продължава, предизвиквайки големия интерес на чуждестранната общественост даже в страните - лидери в антируската истерия, в Съединените щати, Великобритания, Канада и други страни“.

„Процъфтяването на полуострова в състава на Русия трябва да стане продължение на Кримската пролет, което ще послужи като катализатор за по-нататъшния подем на нашата страна“, добави Григориев.

Олга Тимофеева от комисията по международни отношения към Съвета на федерацията изтъкна ролята на събитията отпреди пет години като фактор за консолидация на руснаците в очертаващия се нов глобален конфликт:

„За Руската федерация въпросът да приеме или да не приеме Крим беше фактически въпрос на самоопределение. Самоопределение на всеки отделен гражданин: приемам, не приемам. Съответно консолидация или разкол на обществото. Крим стана фактор за консолидацията на руското общество пред глобалните предизвикателства и заплахи“.

Бившият ръководител на народното опълчение в Крим и настоящ депутат Михаил Шеремет каза, че през март 2014 г. напълно е бил разрушен еднополюсният свят. Според него Русия е показала с действията си, че една привилегирована нация не може да определя съдбата на всички останали.

„Неведнъж съм казвал, че когато говорят за нарушаване на човешките права в Крим, за агресия, то вероятно ни бъркат с Украйна. Всъщност радикалните радетели за правата на човека създават удивителна парадигма. Когато убиват десетки неудобни журналисти, когато в Одеса изгарят живи хора те мълчат. Самозванецът Гуайдо се самообяви за президент и те пак мълчат. Това е някакъв театър на абсурда, приятели“, каза той.

Според сенатора от Съвета на Федерацията Владимир Морозов именно кримските събития са превърнали Русия във фактор на международната политическа арена.

„Реално Путин стана световен лидер след Крим, по време на сирийската кампания“.

За известния телевизионен водещ Сергей Михеев легитимирането на кримските събития пред международната общност не е от първостепенно значение:

„Политическото украинстване е търсене на васалитет. Търсене на извинителна бележка с разрешение за живот. Не трябва да се оприличаваме с това. Между другото това е същият този избор, който ни мъчи от 91-ва година. Дайте все пак някак да се примъкнем към Запада и да го помолим да ни прости за нещо! Не е ясно, за какво. За това, че съществуваме“.

Икономистът с патриотични възгледи Михаил Делягин обвини част от руската администрация в отказ от решаването на проблемите на хората в Крим.

„Понякога московчани се чувстват неуютно и неловко при спомена за събитията отпреди пет години, които празнуваме. Защото от определена гледна точка Крим се присъедини към Русия със сила, включително въоръжена сила. Два милиона кримчани сломиха съпротивата не само на украинските нацисти. Те сломиха също така съпротивата на антируската прозападна либерална част на руската бюрокрация. И трябва да кажем, че тази част им отмъщава за поражението си до ден днешен“.

„Най-великата геополитическа победа в историята на постсъветска Русия не трябва да се превръща в управленско поражение“, смята Михаил Делягин.

Конференцията завърши с изказване Александър Воловик, член на обществения съвет към постоянното представителство на Република Крим при руския президент.

САЩ и Европейският съюз са първите хора, които правят всичко възможно, за да унищожат Русия. Русия е велика страна. Не мога да забравя как една моя съседка с гордост ми каза, че дъщеря ѝ се омъжила в Америка и внукът ѝ бил американец“.

През последните пет години руснаците платиха висока цена заради Крим под формата на международна изолация и санкции. Резултатите са спад на чуждестранните инвестиции, изтичане на капиталите, двойно обезценяване на рублата, намаляване на реалните доходи на хората. Изглежда, че и занапред политиката на Русия по отношение на Крим ще бъде безкомпромисна, независимо от цената.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затягат контрола по пътищата в Гърция

В Гърция от днес затягат контрола по пътищата. Има засилено присъствие на полицейски екипи по цялата пътна мрежа на страната. Трафикът също е засилен. Гърците от днес пътуват за коледните празници. Властите препоръчват да се шофира с повишено внимание, поради дъжд почти в цялата страна и сняг по високите места. Органите на реда..

публикувано на 21.12.24 в 09:53

Стотици мотористи в ролята на Дядо Коледа, помагат на домове за деца

Стотици софийски мотористи ще влязат в ролята на Дядо Коледа, Снежанка или джуджета като се включат в традиционното "Коледно мото каране" в помощ на домове за деца в неравностойно положение. То ще започне в 12 часа пред Националния исторически музей. Шествието се провежда за девета поредна година и има за цел както да подпомогне..

публикувано на 21.12.24 в 09:41

Ден на траур в Хърватия след смъртта на 7-годишно дете, нападнато с нож в училище

В Загреб днес е Ден на траур в памет на 7-годишното дете, загинало при вчерашното нападение с нож, извършено от 19-годишен мъж в основно училище. При случилото се бяха ранени други три деца, както и двама възрастни. Младеж е ранил с нож учителка и шест деца в основно училище в Загреб Арестуван беше извършителят, за когото се съобщава,..

публикувано на 21.12.24 в 09:19

След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебург

Очаква се германският канцлер Олаф Шолц да пристигне в град Магдебург, където снощи  мъж се вряза с кола в посетителите на Коледен базар и отне живота на двама души. При нападението, мотивите за което все още се изясняват, пострадаха над 50 души. Съобщава се, че извършителят, 50-годишен лекар от Саудитска Арабия, е наел автомобила малко..

публикувано на 21.12.24 в 09:13
Д-р Димитър Димитров

Д-р Димитър Димитров: Областната болница в Благоевград е "Малкият Пирогов"

"Малкият Пирогов"- така хората от Благоевград започнаха да наричат областната болница, след като цял екип от лекари в столичната спешна болница дойдоха да работят в две от най-натоварените отделения - хирургия и травматология.  Само за 9 месеца новият изпълнителен директор на лечебното заведение успя да преодолее острият недостиг на..

публикувано на 21.12.24 в 09:10
Къщата, в която е живял Владимир Димитров-Майстора в Шишковци.

На благотворителен базар събират средства за превръщането на жп гара в културен център

Коледен благотворителен базар се организира днес от 14 часа в кюстендилското село Шишковци, където е живял и рисувал най-известните си картини Владимир Димитров-Майстора. Ще  бъдат предложени местни, характерни за този край, традиционни кулинарни ястия и предизвикателства. Гостите на селото ще имат възможност да посетят къщата музей "Владимир..

публикувано на 21.12.24 в 08:56

Полицейски патрули на основните пътища, очаква се засилен трафик

МВР очаква и днес засилен трафик по магистралите у нас. Патрули на полицията ще бъдат разположени на основните пътища в страната. От "Пътна полиция" обясниха, че по данни на МВР и АПИ в пиковите часове се очакват по магистралите да преминават по 1500 автомобила на час. Заради това на автомагистрала "Хемус" е въведена специална организация на..

публикувано на 21.12.24 в 08:43