Възпламеняващо, увличащо всекиго, динамично - така изглеждаше концертът на открито в градините на увеселителния парк Сарона, недалеч от операта на Тел Авив, където гостуващите артисти от Будапещенския оперетен театър започнаха своята изява с чардаши и оперета. Многобройните зрители не само ръкопляскаха, но и тананикаха и потропваха край огнените танцьори и певци. След това шествието с музиката се „запъти“ към сградата на Телавивската опера, където започна гала концерт на Унгарския държавен оперетен театър от Будапеща, по-точно вихрен спектакъл с най-известите оперетни арии и ансамбли от произведения на Имре Калман, Йохан Щраус-син, Франц Лехар, Пал Абрахам, Йеньо Хуска.
Има ли нещо, което по-точно да характеризира унгарската душевност от оперетите и народната музика? И те се редуваха, като сцената им беше малка, та „завладяваха“ и залата, пеейки и свирейки „на ухо“ на публиката. В традицията на Будапещенския оперетен театър освен танцьорите, които с изпълненията си успешно компенсираха липсата на декори или голям ансамбъл, и певците танцуваха, докато изпяваха партиите си. А солистите Силви Сенди и Миклош Керени имаха истински акробатничи номера и караха публиката да притаи дъх.
Зрителите, предимно от беловласи любители на оперетата, едва се сдържаха да не припяват познатите мелодии. Но имаше и направо недостижими изпълнения, като това на Анита Лукаш в прочутия валс „Пролетни гласове“ на Йохан Щраус-син, за което може да й завиди всяка прима от белкантото. Невероятен урок по ритмика изнесоха и балетистите. Без оркестър, акомпанирайки си сами с пляскане, потропване и други, те танцуваха вихрено. А тези от зрителите,които си помислиха „Колко му е?!“ ,подканиха да повторят ритмичните фигури. Оказа се, че трябва да си невероятно музикален, за да го направиш, при това с нужната бързина.
Специално трябва да се отбележи ролята на оркестъра в този галаконцерт. Обикновено той е скрит в своята кошара по време на представленията. Сега бе на лично място на сцената и направи много за вихреното темпо на изпълненията. Той бе част от представлението с тънката си артистичност и включване в ставащото в отделните оперетни номера. А трупата на Унгарската компания за танц показа танци от Прикарпатието в акомпанимент на музикантите от фолклорния ансамбъл „Ердофу“. Той много приличаше на клейзмерски и имаше специално място в края на концерта, когато всички артисти и музиканти /около 80 човека/ изпълниха неофициалния химн на Израел „Ава Нагила“. Уж бе в унгарска стилистика, а звучеше като от еврейската диаспора.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..