Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легендарният ултрамаратонец Скот Юрек: Смисълът на живота е да повярваш, че няма невъзможни неща

9
Скот Юрек
Снимка: Ани Петрова
Скот Юрек - един от най-великите бегачи на свръхдълги разстояния, гостува за първи път в България. В сряда той представи в София книгата си “Север” (издателство "Вакон"), в която разказва за едно от най-невероятните постижения в този спорт - рекорда си за най-бързо преминаване по Пътеката на Апалачите и нейните забележителни 3489 км. През лятото на 2015 г. Скот я изминава за 46 дни, 8 часа и 10 минути и споделя, че това е най-тежкото предизвикателство в досегашния му живот.

„Когато Скот Юрек се отправи към Пътеката на Апалачите, за да създаде своя шедьовър, никой не знаеше дали ще се върне отново. Той е най-великият ултраатлет на Америка, бегач, чийто ум и изключителна енергия години наред му носеха невероятни завоевания. Но сега Юрек се впусна в един свят, по-опасен и от Долината на смъртта, по-тежък от мексиканските каньони и почти толкова откачен, колкото онзи път, когато преследваше дива мечка. Историята му как се потапя в дивата пустош в преследване на една мечта е едновременно трогателна и пленителна“, отбелязва Кристофър Макдугъл, автор на „Родени да тичат“ и „Родени герои“.

Скот и книгата му за Пътеката на Апалачите
Скот пише "Север" (името идва от посоката, по която той избира да измине Пътеката на Апалачите, за да финишира на красивия връх Катадин) заедно със съпругата си Джени и подчертава, че това е книга не само за него, но за двамата, защото са важни и партньорите в нашия живот - онези, които ни помагат в едно подобно начинание. 
Юрек (който има полски корени) е автор и на бестселъра на „Ню Йорк Таймс“ „Яж и тичай”, а участва в написването и на другата “библия” за бегачите - “Родени да тичат”.

Освен че пише завладяващи книги и обикаля света, за да мотивира хората към по-активен начин на живот, той има и многобройни победи в най-тежките ултрамаратони в света, сред които: "Хардрок“ (160 км), три пъти печели „Спартатлон“ (245 км), два пъти финишира първи в "Бадуотър" (216 км), 7 поредни години е първи и поставя рекорд в ултрамаратона "Западни щати" (160 км).

Скот Юрек

Всеизвестен е със забележителната си издръжливост и бързина. Обявяван е от „Нешънъл Джиографик“ за „приключенец на годината“, а „Спортс Илюстрейтид“ го нарежда сред 50-те спортисти в най-добра форма.

Роден е в Дълют, Минесота, на 26 октомври 1973 г. Има трудно детство, тъй като и двамата му родители се борят с тежки здравословни проблеми. Когато майка му се разболява от множествена склероза, Скот започва да се храни здравословно, да спортува и да се обучава за физиотерапевт.

“Когато имаш случай на хронично заболяване в семейството, ти или бягаш от мисълта, че можеш да влияеш на здравето си, или правиш всичко, на което си способен, за да останеш здрав. Аз избрах второто.” - казва Скот, който спазва режим, изготвен специално за нуждите на организма му, и се храни вече 20 години изцяло с растителна храна.

Силвия Великова, Таня Иванова и Скот Юрек

Днес 45-годишният ултрабегач живее в град Боулдър, Колорадо, заедно със съпругата си Джени и двете им деца. Казва за себе си, че се опитва бъде пример за останалите – за това „как можеш да остаряваш добре, ако водиш здравословен начин на живот, вместо да чакаш да грохнеш или да се разболееш“.

Бягането на свръхдълги разстояния изисква да намериш сили "извън тялото и ума", защото "трансформацията настъпва, когато си притиснат и ти е най-трудно" - разкрива Скот, за когото "смисълът на живота е да повярваш, че няма невъзможни неща и че ограничения няма".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Да бягаш със Скот Юрек!

След сутрешното бягане до Боянския водопад с Кирил Николов-Дизела и гостуването си в БНР, Скот Юрек бяга още 8 км и в Борисовата градина с няколко десетки свои почитатели. Вижте снимки в галерията.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (втора част)

"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..

публикувано на 22.11.24 в 19:55
Кирил Маричков

Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част)

Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..

публикувано на 20.11.24 в 16:38
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14