На съвременните учители се налага да възпитават не само невъзпитаните деца, но и невъзпитаните им родители. Само след 20 години ще бъде още по-трудно, защото ще се сблъскват и с невъзпитаните баби и дядовци. Но проблемът има и обратна страна. Учителката професия не е добре платена и там попадат и съвсем случайно хора.
Бивш израелски дипломат, дядо на две внучета, сподели, че много държи те да обичат и разбират изкуството и редовно ги води на театър, изложби, опера и балет. И точно това е довело до конфликт. След като гледали балета „Лешникотрошачката“ на Чайковски в изпълнение на артисти от Балшой театър, на сутринта малкият му внук се похвалил в детската градина колко интересно нещо е видял и колко го е развълнувало изкуството. Учителката, явно никога не гледала балет, заявила, че той е „женчо“. Според нея само такива хора гледали балет или опера. Истинските „мъжкари“слушали попфолк. Хлапетата веднага подели новия прякор „женчо“. На следващата сутрин детето категорично отказало да ходи на детска градина. Наложило се бързо да го преместят в друга, която обаче била далеч и губели по половин час, за да стигнат до нея. Тогава дипломатът решил да вземе нещата в свои ръце. Проучил, че за да се вдигне заплатата на детските учителки, те всяка година участват в квалификационен курс, организиран от местния отдел „просвета“ към общината. Предложил да спонсорира част от курса, ако той запознава детските учителки с най-интересното от световната класика на операта, балета и оперетата. Посочил и кои да са лекторите, така че да бъде интересно и с много информация. Част от тях участвали на доброволни начала- заради дружбата си и уважението си към дипломата. Успял да се договори и с операта, учителките да посетят няколко спектакъла. Той имал богата колекция от дискове с най-добрите световни представления и част от тях им били прожектирани. Важното е самите учители да знаят и обичат истинското изкуство!
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..