Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Израелски дипломат превръща травмиращ проблем в творчески проект

На съвременните учители се налага да възпитават не само невъзпитаните деца, но и невъзпитаните им родители. Само след 20 години ще бъде още по-трудно, защото ще се сблъскват и с невъзпитаните баби и дядовци. Но проблемът има и обратна страна. Учителката професия не е добре платена и там попадат и съвсем случайно хора.

Бивш израелски дипломат, дядо на две внучета, сподели, че много държи те да обичат и разбират изкуството и редовно ги води на театър, изложби, опера и балет. И точно това е довело до конфликт. След като гледали балета „Лешникотрошачката“ на Чайковски в изпълнение на артисти от Балшой театър, на сутринта малкият му внук се похвалил в детската градина колко интересно нещо е видял и колко го е развълнувало изкуството. Учителката, явно никога не гледала балет, заявила, че той е „женчо“. Според нея само такива хора гледали балет или опера. Истинските „мъжкари“слушали попфолк. Хлапетата веднага подели новия прякор „женчо“. На следващата сутрин детето категорично отказало да ходи на детска градина. Наложило се бързо да го преместят в друга, която обаче била далеч и губели по половин час, за да стигнат до нея. Тогава дипломатът решил да вземе нещата в свои ръце. Проучил, че за да се вдигне заплатата на детските учителки, те всяка година участват в квалификационен курс, организиран от местния отдел „просвета“ към общината. Предложил да спонсорира част от курса, ако той запознава детските учителки с най-интересното от световната класика на операта, балета и оперетата. Посочил и кои да са лекторите, така че да бъде интересно и с много информация. Част от тях участвали на доброволни начала- заради дружбата си и уважението си към дипломата. Успял да се договори и с операта, учителките да посетят няколко спектакъла. Той имал богата колекция от дискове с най-добрите световни представления и част от тях им били прожектирани. Важното е самите учители да знаят и обичат истинското изкуство!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52

Музикалният спектър на Георги Киров – D-ZastA

Младият продуцент и аудиоинженер Георги Киров – D-ZastA избира пътя на самопродуциращ се артист, за да създава музикални партньорства с някои от най-нашумелите български изпълнители.  Той започва своята професионална музикална кариера през 2011 г., когато записва първата си авторска песен - "ПОСЛАНИЕ (ЧАСТ 1)", а от тогава има издадени два..

публикувано на 22.04.25 в 13:40