За поредна година пчеларите в Добруджа се оплакват от масово отравяне на пчели и неспазване от страна на земеделците на правилата за пръскане на стопанските култури. По думите на члена на Управителния съвет на Дружеството на пчеларите в Добруджа „Пчела Добрич“ Мартин Петров загубите и тази година са огромни.
От 2016 година в България е приета Наредба номер 13, с която се уреждат мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и стават ясни начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности. Фактите обаче показват, че от септември месец 2016 година, когато наредбата е обнародвана в Държавен вестник, до днес практиката с умиращи масово пчели заради отравяне не е преустановена. Имаме си поредният документ, който обаче не функционира, споделя още Мартин Петров:
"Документално всичко е перфектно, както много неща в България, но въпросът е какво се случва реално. Всичко е перфектно, когато го четеш".
На един пчелар ще му струва много да докаже щетите за производството си
Въпреки масовото измиране на пчелни семейства, само седем са подадените жалби от пчелари до Областната дирекция по земеделие в Добрич. Според Мартин Петров няколко са причините производителите на мед да не търсят институциите в такива ситуации:
"Едната от причините е страх за натиск от арендатори. Другото, което съм чувал като причина, е, че се притесняват, че когато видят прекупвачи, че са им натровени пчелите, няма да им вземат продукцията. Популярна версия е и финансовият натиск - за да стартираш процедурата по проби, по дела, евентуално - всичко това е свързано със средства".Финансовите проблеми, за които Мартин Петров говори, са в прекомерните суми, които един пчелар трябва да отдели, за да бъде направено изследване на съседните на кошерите му стопански земи. За невъзможността таксите да бъдат платени от един човек, споделя и Димитър Димитров, пчелар от осем години и един от пострадалите и тази година.
Преди натравянето Димитров е имал 130 пчелни семейства, в момента не знае колко са останали. "За 8 години това е третото натравяне на пчелни семейства. Годината сега започва, а те ме връщат назад", твърди той и нарича "прах в очите" субсидиите, които държавата отпуска на пчеларите.
Държавата не предоставя на пчеларите обезщетения при отравяне на пчелите
Мариана Трифонова от Шабла коментира, че пчеларите не само че трудно могат да докажат сами как и от кого са били отровени пчелите им, но и държавата не им предоставя никакви обезщетения или възможност за застраховка на кошерите при отравяне.
Пчелите помагат за опрашването на 90% от зърнените култури в света, те са отговорни и за продукцията на 70 процента от плодовете, зеленчуците, ядките и семената, които консумираме ежедневно. Айнщайн още е казал, че изчезнат ли пчелите, след четири години ще изчезне и човечеството. Дали наистина е така, можем само да предполагаме, но дори и да оцелеем, то светът ни ще е напълно различен.
ООН и ЕС алармират за проблема от години, а в България си играем на писане на закони на хартия и пълната липса на заинтересованост дали те се спазват. Докога?
Репортажа на Мая Щърбанова за предаването „Хоризонт за вас“ можете да чуете от звуковия файл.Не е ясно какво МОН иска да въведе в училище. Това заяви пред БНР Георги Богданов, председател на Националната мрежа на децата, за намерението на МОН да въведе предмет "Добродетели и религии" от следващата учебна година. До 8 май просветното ведомство ще публикува концепцията за предмета. "Явно има политически натиск върху..
В България няма акредитирани органи за контрол, които имат права за технически проверки на съоръженията, поставени в увеселителните обекти. Това пък съобщи пред БНР Ирена Бориславова, директор на ИА "Българска служба за акредитация". Тежко остава състоянието на мъжа, ранен при инцидента в лунапарка в Ямбол Въпросът за необходимостта от..
Фалитите в България растат и процесът ще се задълбочава във все повече сектори, прогнозират икономически анализатори. Проучване на глобален застраховател на търговски кредити показва, че 2% от компаниите ще фалират през тази и следващата година, а все повече ще задлъжняват - всичко това на фона на европейската и световна икономическа криза,..
Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..
Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия. "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..
В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..
При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..
"Вчера по обедно време, беше празничен ден и повечето хора бяха в домовете си – стана това земетресение. След няколко минути последва второ, с висок..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Ю Хуа е сред най-четените китайски автори по света и е за първи път в България, благодарение на "Прочети София". Срещата с него ще бъде в..