Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчеларите в Добрич регистрират огромни загуби - стотици пчелни семейства измират

За поредна година добруджанските производители на мед страдат от масово отравяне на пчелите и неспазване на правилата за пръскане

| обновено на 19.04.19 в 15:09
Снимка: БГНЕС

Стотици пчелни семейства в област Добрич са измрели през последните седмици. За проблема със загубата на милиони пчели по това време на годината пчеларите алармират от години, но ситуацията не се е променила до този момент. 

Въпреки законодателните мерки и нормативи при пръскането на земеделските култури, определени в Наредба номер 13 и въпреки че проблемът с умирането на пчели в световен мащаб е изключително сериозен, и досега няма адекватна реакция от страна на държавата при подобни случаи. Проблемът според експерти в областта е не в броя на пострадалите пчелни семейства, а в повторяемостта на ситуацията и превръщането ѝ в регулярна практика, на която пчеларите трудно могат да противодействат.

За поредна година пчеларите в Добруджа се оплакват от масово отравяне на пчели и неспазване от страна на земеделците на правилата за пръскане на стопанските култури. По думите на члена на Управителния съвет на Дружеството на пчеларите в Добруджа „Пчела Добрич“ Мартин Петров загубите и тази година са огромни.

От 2016 година в България е приета Наредба номер 13, с която се уреждат мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и стават ясни начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности. Фактите обаче показват, че от септември месец 2016 година, когато наредбата е обнародвана в Държавен вестник, до днес практиката с умиращи масово пчели заради отравяне не е преустановена. Имаме си поредният документ, който обаче не функционира, споделя още Мартин Петров:

"Документално всичко е перфектно, както много неща в България, но въпросът е какво се случва реално. Всичко е перфектно, когато го четеш".

На един пчелар ще му струва много да докаже щетите за производството си

Въпреки масовото измиране на пчелни семейства, само седем са подадените жалби от пчелари до Областната дирекция по земеделие в Добрич. Според Мартин Петров няколко са причините производителите на мед да не търсят институциите в такива ситуации:

"Едната от причините е страх за натиск от арендатори. Другото, което съм чувал като причина, е, че се притесняват, че когато видят прекупвачи, че са им натровени пчелите, няма да им вземат продукцията. Популярна версия е и финансовият натиск - за да стартираш процедурата по проби, по дела, евентуално - всичко това е свързано със средства".

Финансовите проблеми, за които Мартин Петров говори, са в прекомерните суми, които един пчелар трябва да отдели, за да бъде направено изследване на съседните на кошерите му стопански земи. За невъзможността таксите да бъдат платени от един човек, споделя и Димитър Димитров, пчелар от осем години и един от пострадалите и тази година. 

Преди натравянето Димитров е имал 130 пчелни семейства, в момента не знае колко са останали. "За 8 години това е третото натравяне на пчелни семейства. Годината сега започва, а те ме връщат назад", твърди той и нарича "прах в очите" субсидиите, които държавата отпуска на пчеларите.

Държавата не предоставя на пчеларите обезщетения при отравяне на пчелите

Мариана Трифонова от Шабла коментира, че пчеларите не само че трудно могат да докажат сами как и от кого са били отровени пчелите им, но и държавата не им предоставя никакви обезщетения или възможност за застраховка на кошерите при отравяне.

Пчелите помагат за опрашването на 90% от зърнените култури в света, те са отговорни и за продукцията на 70 процента от плодовете, зеленчуците, ядките и семената, които консумираме ежедневно. Айнщайн още е казал, че изчезнат ли пчелите, след четири години ще изчезне и човечеството. Дали наистина е така, можем само да предполагаме, но дори  и да оцелеем, то светът ни ще е напълно различен.

ООН и ЕС алармират за проблема от години, а в България си играем на писане на закони на хартия и пълната липса на заинтересованост дали те се спазват. Докога?

 Репортажа на Мая Щърбанова за предаването „Хоризонт за вас“ можете да чуете от звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50