МиГ-15 в Голям извор е поставен от колеги пилоти заради друг пилот. При авиоинцидент преди близо 40 годиниМарин Стефанов загива. Веселин Велев, председател на Съюза на запасните офицери в селото и приятел на пилота си спомня, че идеята възникнала спонтанно, за да почетат паметта му.
„Уведомихме и кметството и се притеснявахме – ще искат някакви пари, откъде ще ги извадим (то беше никакво времето), а то се оказа, че някаква марка трябваше – символична, 600 лева, те, парите, бяха с по-ниска стойност – плати кметството една такава марка.
Оттам нататък делото поел Огнян Стойков, друг приятел на Марин Стефанов. Той си спомня, че когато през 1995-та година решили да поставят самолета в Голям Извор, МиГ-15 вече били свалени от въоръжение, защото вече имало нови самолети. Стойком коментира, че дори и в трудните първи години след промените, армията е работила много добре.
„Продължава да се лети, както трябва. За да се поддържа нивото на един летец, има изисквания – нальот минимум, да кажем, 100 часа. Това нещо се е правело.“
Армията е консервативна система и обществените промени стигат до нея със закъснение, смята той. Закъснението на реформите го заварва на поста заместник-началник на Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия. Така историята му отрежда да види последните месеци преди закриването му. Но като преподавател в преобразувания във факултет филиал във Военния университет във Велико Търново, на проф. Огнян Стойков е писано да види и възстановяването на училището в Долна Митрополия.
И докато проф. Огнян Стойков очаква повторното отваряне на военновъздушното училище, а и новите изтребители, каквито и да са те, кметът на Голям Извор Илиян Маринов споделя, че поставеният МиГ-15 вече става част от историята и на селото.
„Този самолет е наша гордост“, казва той и не крие колко са помогнали от клуба на местните жители в София.
„Те отпуснаха средства, специалисти. Дойдоха на место със съответната техника и боя, пребоядисаха самолета. Бяха намерени снимки на самолета, с истинския номер, който е бил този самолет, и инициалите, които се слагат на летателната техника в Българската армия. Възстанови се всичко това. Той вече е свеж, възстановен.“
„От нас е поддръжката – косенето на трева, поддържането, в момента сме засадили рози“, разказва Маринов.
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...