Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Радослав Илиев търси младите зрители с филма си „Студената война“

Радослав Илиев
Снимка: Ани Петрова

Документалният филм "Студената война" ще бъде показан тази вечер в кино „Одеон“. 

„Студената война“ е документален разказ за 40-годишната борба за надмощие между западния свят и социалистическия лагер. Това е последният филм започнат по идея и сценарий приживе от Иван Георгиев-Гец. Режисьорът Радослав Илиев продължава амбициозния проект заедно с Ивайло Пенчев и след шест месеца проучвания и усилена работа филмът е готов. 

Той засяга основни процеси за Студената война, но и българския контекст на противопоставянето, обясни Илиев в предаването "Преди всички".

ма няколко емблематични случая. Това например е 55-а година, първото в историята на авиацията сваляне на пътнически самолет, израелски пътнически самолет над Петрич от българските военни, което създава голям проблем. Разбира се,  емблематичен случай - Георги Марков, който по-малко е засегнат поради факта, че за него се знае повече, и, разбира се, най-емблематичен случай - това е покушението срещу папата и българската следа, но трябва веднага да добавя, че България няма нищо общо", разказа режисьорът Радослав Илиев.

"Аз повече се изненадах, че Студената война не започва с построяването на Берлинската стена, а целият този процес започва още преди, някъде около 43-а година. Две години преди въобще да свърши войната големите сили вече са разпределили Европа и каквото и да се е случило след това, ние нямаме никакво участие и нищо не можем да направим."

"Има неща, например както споменах за израелския самолет, 50 години след този случай все още е много трудно да вземеш документи, някои от тях все още са засекретени", сподели още за работата си по филма Радослав Илиев.  

Режисьорът очаква към филма „Студената война“ да проявят интерес по-младите хора: "За съжаление, все повече случаи имам на хора, които не познават някакви емблематични имена въобще за световната история. Преди година се запознах с едно момиче, което не знаеше кой е Ленин."

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40