Документалният филм "Студената война" ще бъде показан тази вечер в кино „Одеон“.
„Студената война“ е документален разказ за 40-годишната борба за надмощие между западния свят и социалистическия лагер. Това е последният филм започнат по идея и сценарий приживе от Иван Георгиев-Гец. Режисьорът Радослав Илиев продължава амбициозния проект заедно с Ивайло Пенчев и след шест месеца проучвания и усилена работа филмът е готов.
Той засяга основни процеси за Студената война, но и българския контекст на противопоставянето, обясни Илиев в предаването "Преди всички".
"Има няколко емблематични случая. Това например е 55-а година, първото в историята на авиацията сваляне на пътнически самолет, израелски пътнически самолет над Петрич от българските военни, което създава голям проблем. Разбира се, емблематичен случай - Георги Марков, който по-малко е засегнат поради факта, че за него се знае повече, и, разбира се, най-емблематичен случай - това е покушението срещу папата и българската следа, но трябва веднага да добавя, че България няма нищо общо", разказа режисьорът Радослав Илиев.
"Аз повече се изненадах, че Студената война не започва с построяването на Берлинската стена, а целият този процес започва още преди, някъде около 43-а година. Две години преди въобще да свърши войната големите сили вече са разпределили Европа и каквото и да се е случило след това, ние нямаме никакво участие и нищо не можем да направим."
"Има неща, например както споменах за израелския самолет, 50 години след този случай все още е много трудно да вземеш документи, някои от тях все още са засекретени", сподели още за работата си по филма Радослав Илиев.
Режисьорът очаква към филма „Студената война“ да проявят интерес по-младите хора: "За съжаление, все повече случаи имам на хора, които не познават някакви емблематични имена въобще за световната история. Преди година се запознах с едно момиче, което не знаеше кой е Ленин."
Повече чуйте в звуковия файл.Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Допускът до парламента ми бе отнет след едно блиц-интервю с Делян Пеевски през лятото на 2023 г., сподели журналистът Боби Ваклинов в интервю..
ПП-ДБ е единствена опозиция в този парламент - Делян Пеевски не е опозиция, ГЕРБ правят това, което им каже той, а "Възраждане" помагат за прокарване на..
"Нашето общество вече приема за нормално и фалшивото, и ограничаващото. По въпроса за свободата ние реагираме не с инстинкта за повече свобода, а за..