Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сайтът „Какво прави Европа за мен“ показва как ЕС променя живота ни

Европейският парламент създаде първия по рода си уебсайт, който показва положителното влияние на Европейския съюз върху живота на отделните граждани и общности. Интерактивният многоезичен сайт „Какво прави Европа за мен“ съдържа стотици лесни за четене бележки, които представят примери от положителното въздействие на ЕС в живота на хората от всички страни-членки.

Зад идеята стои проучване сред европейците, което установява, че хората не познават в детайли ползите за себе си, региона и собствената си държава, изтъква Биляна Църноречка от Бюрото на Европейския парламент в България.

„Наистина виждаме смисъл, че нашата държава е в ЕС. Но като се запита конкретно какво е направил ЕС, е факт, че хората не могат да се сетят“.

Трудно могат да посочат ползите за себе си и държавата и българските граждани.

„Специално за мен нищо не е направил, но не е направил и за децата. Говорим за демографския срив. ЕС не помага на държавите, в които няма прираст“, каза мъж, пожелала анонимност.

„Специално за мен нищо. (Инфраструктурните проекти) не достигат до нас. Не съм черноглед, но като пенсионер трябва да живееш в лишения. Но сега има и хубави неща“, сподели жена, също пожелала да остане анонимна.

„Има някаква промяна в градовете, но в големите. Но в провинцията и малките градове няма голямо развитие“, отбеляза мъж.

„Аз съм млад човек и това, което съм видял… има развитие. В България започнаха да се строят много неща – магистралите, метрото в София, надявам се скоро и в други градове“, би друг отговор, по-оптимистичен.

Службата на ЕП за парламентарни изследвания създава  интерактивния многоезичен уебсайт, за да  насочи вниманието на гражданите върху постигнати резултати от еврофинансиране, от въвеждане на правилата на Европейския съюз във всички области на нашия живот и до реалната им реализация.

„Какво прави Европа за мен“, съдържа стотици лесни за четене и не по-дълги от страница бележки, които представят примери от положителното въздействие на Европейския съюз в живота на хората. Потребителите могат лесно да намерят специфична информация за това какво прави Европа за техния регион. В него са отразени 1400 населени места в целия Европейски съюз, посочва Биляна Църноречка.

„Описват се най-различни проекти, като примерно за инфраструктура, саниране и подкрепа на болници, почистване на плажове, различни неща, с които ЕС се докосва всеки ден до нашия живот“.

Интерактивният уебсайт дава информация за всяка държава - членка. Когато се избере България от картата на Европа се отваря интерактивна информация със снимки, разделена първо по региони – Северен централен, Югозападен, Северозападен, Североизточен. Югоизточен и Южен централен. Следват раздели за всички областни градове в страната. Кликвайки върху някой от тях, се отваря страница с кратка информация за географското положение, население, водещи отрасли в икономиката и природни дадености и фокус върху избрани дейности на Европейския съюз.

В раздела „В моя живот“ може да се открие всичко - от семейство, хоби, професия, свободно време - до пътуване, образование, бъдеще и сигурност.

Интерактивният многоезичен уебсайт има и мобилно приложение, което може да се използва за намиране и споделяне на информация, може да се персонализира и е достъпно на 24 езика, разказва още Биляна Църноречка.

Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30