Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Излезе на български книгата "В памет на паметта" на Мария Степанова

Книгата „В памет на паметта“ ще бъде представена днес от 18.30 часа в Националния дворец на културата. Автор е Мария Степанова - руска писателска, поет и журналист. Степанова е сред най-отличаваните съвременни руски поети. Поезията ѝ е преведена на повечето европейски езици.

Тя е главен редактор на руското интернет издание за изкуство и култура Colta.ru. Завършила е Московския литературен институт "Максим Горки". Паралелно, с излизането на "В памет на паметта" в Германия, Мария Степанова е поканена от Хумболтовия университет на Берлин за гост-лектор през учебната 2018/19 година с цикъл лекции за (pе)конструкция на миналото с фокус върху книгата й.

„На мен ми се струва, че миналото е много силно свързано с идеята за бъдещето и тази връзка е много специална. Колкото по-проблемно се оказва бъдещето, колкото по-тежко е нашето настояще, толкова повече проекции и надежди инвестираме ние в посока на миналото. И в последните години това престана да бъде проблем на културата. И все повече се превръща в част от политическата ситуация“,  каза Мария Степанова в предаването „Хоризонт до обед“.

„Мисля, че ние присъстваме в момента на началото на това, което можем да наречем граждански войни за паметта. Отношението към миналото, отношението към паметта може да разделя не само отделните държави, но дори и хора, които са от едно и също семейство.“

„Много любопитно обстоятелство е, че през последните няколко десетилетия все повече се обръщаме от историята към паметта. И разбира се огромната разлика между историята и паметта е, че историята е повече или по-малко обективна или се опитва да бъде такава, докато паметта няма как да бъде, защото колкото хора има на този свят,  толкова различни версии има за събитията. Ето как тези различни версии започват да се сблъскват една с друга, влизат във война по между си и така ние разбираме, че миналото не е някаква реалност, а нещо от което може да се създава художествена литература.“

„И все повече се връщат едни стилистични конструкции - не само в Русия, и в Германия например начинът, по който говорят хората от „Алтернатива за Германия“ това са стилистични конструкции в говоренето, които са характерни по-скоро за 30-те години на XX век, а не за нашето настояще. Някакви думи, идиоми, конструкции, които на нас ни са се стрували изчезнали, безвъзвратно изгубени. Например словосъчетанието „враг на народа“, което Тръмп използва доста често, или пък по време на предизборната агитация на „Алтернатива за Германия“ хората от тази партия използваха много активно думата „хаймат“- отечество. Една версия на думата родина, която е доста особена и която доскоро хората не я използваха.“

„Ще кажа, че в известен смисъл българските читатели са и моята надежда за бъдещето. Когато твоята книга е преведена на един нов, на още един език, се отваря внезапно някаква врата и зад тази врата има коридор, който е огрян от слънце. И аз много искам за моята книга точно такова бъдеще“, каза руската писателка Мария Степанова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Георгиева

Наталия Георгиева се е посветила на читалището в село Гурково

В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето.  "Човекът, който..

публикувано на 17.11.24 в 06:24

Омайващата Юркие Фейзи предава на хората позитивния си дух

Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..

публикувано на 10.11.24 в 08:14
Йордан Караджов

Данчо Караджов: Националното радио е в основата на успеха на "Сигнал"

"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...

публикувано на 07.11.24 в 14:55
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11