Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Романът "Космонавтите само минават" разказва за комунистическото управление

Романът „Космонавтите само минават“ на българската писателка Елица Георгиева е включен тази година в учебниците по литература в Централна Франция. Той е избран от Асоциацията на книгата в Централна Франция. С книгата авторката печели много международни награди и получава отличието „Андре Дюбрьой“ за роман, написан с хумор и критично чувство.

„Това е историята на едно малко момиченце, което си мечтае да стане космонавт, но чрез тази негова мечта се разкрива цялата ситуация в страната, тъй като тя е на 7 години, когато пада режима и когато внезапно всички улици, училища, места си сменят имената. Съответно нейното училище, което се каза "Юрий Гагарин" внезапно не се казва повече така. Има доста фантазия в тази история. Това е също така начин да се върнем към тези години“, разказа писателката Елица Георгиева в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

„Дядото, който е първоначално истински комунист, после става истински депресиран комунист, всъщност това е така като един друг герой в романа, който се появява от време на време, но който наистина някак си предлага да си представим тази комунистическа идея и така да се каже да се проследи във времето. Т. е., когато тя става тийнейджърка, така започва леко да се съмнява във всички тези комунистически идеали на дядо й“.

Писателката Елица Георгиева е родена през 80-те години на XX век и е била на 7 години, когато приключва комунистическото управление в България.

„Действително в момента, в който израствах, точно тогава се случваха всички промени на прехода и те, така да се каже, оцветиха моето ежедневие по един много странен начин. И това е едно от основните неща, които казвам на тийнейджърите във Франция, когато се срещам с тях е, че когато аз съм била на тяхната възраст, моето ежедневие е било много по-бурно, и колкото и да е било трудно, това по някакъв начин все пак ми помогна по-бързо да порасна.“

Елица Георгиева  живее от 15 години в Париж, където е завършила магистратура по кино и творческо писане и реализира много проекти в областта на документалното кино. Автор е на документалните филми „Чужденка“, „В очакване“ и „Всяка стена е врата“.

„В момента се подготвям за снимки на следващия ми филм, който се надявам да го приключа окончателно до края на годината. За момента се казва „Мечтаните спомени“, но  е възможно това заглавие да се промени.“

„Провалените мечти имат смисъл в днешно време и колкото и да е трудно нашето ежедневие именно ние можем да го направим по-интересно и по-различно. може би заради това толкова много аз използвам хумора, защото той за мен е начин да се справям с реалността, особено, когато тя не е лесна.“

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИМ - Пазарджик показва най-старото обработено злато в света

Регионалният исторически музей в Пазарджик за първи път представя първото обработено злато в света , открито в селищната могила Юнаците. Уникалната находка е изложена в напълно обновената зала "Археология", която чрез най-новите технологии представя по интересен и съвременен начин периодите от праисторията, античността и средновековието. Залата..

публикувано на 09.10.24 в 11:05

Яна Алексиева: "Училище за надежда" е филм и за съвременните будители

На 1-ви ноември в кината тръгва филм за едно необикновено училище , в което детските мечти се сбъдват.   Идеята за  "Училище за надежда"  е на Яна Алексиева и Симеон Цончев, които от дълги години се познават с основателите на училището във великотърновското село Русаля за деца в неравностойно положение -  бившите актьори Анимари Димитрова и Златко..

публикувано на 08.10.24 в 18:58

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина в София

Спортен празник "Игри по правилата" се проведе в 96-та детска градина "Росна китка" в София. Той е посветен на Европейския ден на спорта в училище и е традиционен за детската градина. Присъстваха и официални гости : Александър Иванов – заместник кмет на Район Искър в отдел образование и екология, Кета Радилова и Гергана Йорданова– представители на..

публикувано на 07.10.24 в 11:48
Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Празник на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно. Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца.  Поканени сме на Празника на..

публикувано на 06.10.24 в 17:22

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50