Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пенко Шотеков: Симптомите при множествена склероза често са незабележими

Снимка: IStockphoto

Множествената склероза е автоимунно заболяване. Засегнати са 45 души на 100 хиляди население, което е 3 500 - 3600 болни в страната. Болните разполагат с най-модерните терапии в света, но заради скритите симптоми на заболяването, то се диагностицира понякога доста късно.

"Симптомите, които се проявяват, са доста незабележими. Може да минат даже няколко години - особено при т.нар. по-леки форми, докато се открие заболяването, обясни за "Хоризонт" проф. Пенко Шотеков, началник на клиниката по неврология в болница "Свети Иван Рилски". 

Понякога заболяването се открива при хора, които са на 50, 55, дори на 60- годишна възраст.

Най-честите симптоми обичайно включват моторни нарушения, т. е. парализи на някои от крайниците. 

"Често пъти може да имаме само сетивни нарушения, да кажем изтръпване на крайниците. Най-характерното за заболяването е, че тези прояви с течение на 1-2-3 седмици, даже някои път и малко по-често, може да преминат, така че пациентът се успокоява до следващия път, т.е. заболяването протича на пристъпи и това е в 80% от случаите", коментира проф. Шотеков.

"Друга много характерна симптоматика - това е замайване, залитане. Болният залита в неопределена посока поради различни причини, най-често засягане на малкия мозък, но в някои случаи може да се засегне дълбоката сетивност, при което болните стават неустойчиви. Такива хора имат парализи и залитания, и особено с нарушения на говора. Говорът става насечен, накъсан."

Почти 2000 души с множествена склероза са обхванати от лечение. 

"Според нашите изчисления, годишно имаме нови около 80, 85 до 100 човека", посочи проф. Пенко Шотеков.

Лечението според Шотеков е поставено на много добра основа - покрива се на 100% от Здравната каса. Процесът на изписването на медикаментите е малко сложен, защото става дума за медикаменти, които започват от 1600 лева на месец и се стига до 3-4 хиляди лева на месец. 

"Освен това изписването става в така наречените комисии за диагноза и лечение. В по-големите университетски болници са изградени такива комисии от специалисти, които се занимават само с това заболяване, които правят диагнозата и които след това провеждат лечението. В областта на терапията има един изключителен бум", допълни проф. Пенко Шотеков.

Повече по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЦИК остави без разглеждане всички заявления на двете крила на ДПС

Централната избирателна комисия реши да остави без разглеждане всички заявления, подадени от двете крила на ДПС във връзка с излизането или оставането на партията в състава на коалиция „Движение за права и свободи - Ново начало“. ЦИК разглежда две нови заявления от двете крила на ДПС Решението беше покрепено от 12 от членовете на ЦИК, двама бяха..

публикувано на 12.09.24 в 16:51

На първо четене в комисия: Да се отложат новите правила за такса смет

Комисията по бюджет и финанси в парламента прие на първо четене предложението на ГЕРБ да се отложи с една година новият механизъм за формиране на таксата за битови отпадъци на принципа: "Замърсителят плаща".  Промените в Закона за местните данъци и такси трябва да влязат в сила от 1-ви януари 2025 година и ако бъдат отложени, България ще подлежи на..

публикувано на 12.09.24 в 16:13

В ЦИК е получено писмо от министър Карадимов с предложения за провеждането на машинния вот

В Централната избирателна комисия е получено писмо от министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов относно предложения за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран машинен вот - това обяви председателят на ЦИК Камелия Нейкова.  Тя допълни, че за изпращането на това..

публикувано на 12.09.24 в 16:08
Министърът на вътрешните работи на Германия Нанси Фезер

Германия възстановява контрола по сухопътните си граници

Германският вътрешен министър Нанси Фезер настоява за реформи на Дъблинското споразумение за миграцията. В писмо до ЕС тя оповестява официално връщането от понеделник на контрола по сухопътните граници на Федералната република. Германия е принудена да затегне контрола по границите си заради претоварване на общините и нарасналата опасност от нови..

публикувано на 12.09.24 в 16:02

ВАС отхвърли жалбата на "Демокрация, права и свободи - ДПС" срещу отказа на ЦИК да бъде регистрирана за изборите

Върховният административен съд (ВАС) отхвърли жалбата на коалицията около Ахмед Доган - "Демокрация, права и свободи - ДПС", срещу отказа на ЦИК да бъде регистрирана за участие в изборите на 27 октомври.  От прессъобщение, разпространено от пресцентъра на съда, става ясно, че решението, което е окончателно, е мотивирано с определението от..

публикувано на 12.09.24 в 15:52
Кузман Илиев

Кузман Илиев: Независимостта на ЕЦБ от политиката трябва да се върне, делът на еврото падна

Еврото, като дял от валутните резерви в световен план беше стигнало почти 25%, днес е 19%, защото всички се притесняват, че Европа може геополитически, заради някакво решение, да ви замрази парите. Цялото това нещо е опасно, то руши Европа и тя действително не е конкуретоспособна. Това предупреди финансистът Кузман Илиев, създател на..

публикувано на 12.09.24 в 15:49

Безплатните учебници вече са в училищата

Безплатните учебници до 12 клас вече са в училищата. Това каза служебният министър на образованието Галин Цоков. Четири дни преди началото научебната година министърът обяви, че в над 20 училища ремонтите все още продължават:  "Учебниците са доставени до началото на учебната година във всички училища. В малко над 20 образователни институции учениците ще..

публикувано на 12.09.24 в 15:47