Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Еврозоната – първа класа или нестабилен съюз

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Каквото и да говорим за еврозоната, то е положително, но с усещането, че сме закъснели с едно десетилетие. Закъсняваме и по-добре е да стигнем докрай, отколкото да приказваме и още 10 години доникъде да не стигнем“. Това каза пред БНР Николай Василев, бивш министър и вицепремиер, финансист и икономист:

„Днес няма нито една политическа сила или сериозна социална група хора, които да искат да излезем от Европейския съюз. Всички виждат, че е много по-добре за България да е част от ЕС. Същото е и с еврозоната. Еврозоната в момента се възприема като по-висшата форма на ЕС, това е първа класа на първа класа“, допълни Василев.

„В еврозоната е пълно с държави, които изобщо не отговарят на изискванията ѝ – като Италия и Гърция. Няма „добър“ критерий, който да обединява тези държави. Еврото само по себе си е един политически проект, който има малко икономическа идея, малко рацио и много политически интереси. Няма първа, втора класа. Има такива, които са направили грешката да влязат в еврозоната и в момента си понасят последствията. 

Еврозоната е нещо нестабилно“, подчерта Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) в предаването „Хоризонт до обед“.

„Ако влезем в еврозоната, ще се откажем от стабилността, която имаме. Много се хвалим с фискалната си стабилност, с това, че нямаме голям дълг, че имаме огромни излишъци в бюджета. Валутният борд дава котвата, която дава възможност да имаме тази изключително консервативна и добра фискална политика. Ако влезем в еврозоната, това нещо ще изчезне и ще се отхлаби каишът около българските политици. И може да попаднем в ситуация, в която еврозоната се разпада, ако Италия прекрати членството си, например. Може да изпаднем в ситуация, в която няма да имаме резервна валута като германската марка, няма да имаме валутен борд и на практика все едно да попаднем в ситуация, а може и дори по-лоша, от 1997 година“, допълни Панчев.

По думите на Николай Василев има проблем, защото, когато си извън зоната, българският финансов сектор попада много далеч от ЕС:

„Все едно България е член на ЕС, но няма нито една компания, която да лети до София, това означава финансовият сектор да не е свързан със Западна Европа. Той прилича по-скоро на Африка“.

Според Василев приоритет е удобството в разплащането, което създава единната валута и за туристите, и за бизнеса, освен това да си в еврозоната е въпрос на имидж, авторитет и престиж.

Според Панчев обаче имиджът на еврозоната не е добър:

„Италия например няма никъде имидж на стабилна и добре развиваща се страна. Защото или си страна, която по някакъв критерий има добър имидж, или си страна, която няма добър имидж. Еврозоната създава стимули за страните – и за бюджета им, и за оперирането на банковия им сектор, които водят към ситуация, при която имиджът е по-лош“.

Интервюто с Николай Василев и със Стоян Панчев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15