По време на последната българска експедиция до остров Ливигстън е била уловена ледената риба. Доцент д-р Любомир Кендеров е бил част от експедицията. Българската база на остров Ливингстън е създадена преди 30 години.
„Действително ледената риба е единственото гръбначно същество, което не използва хемоглобин за осъществяване на газообмена. Това е уникално явление. Ледените риби са 23 вида познати досега, от които 16 са крокодилските ледени риби. Ние сме уловили вид от тази група - крокодилски ледени риби, които са на възраст между 16 и 20 милиона години по последните генетични проучвания. Тя успява да живее без хемоглобин, тъй като температурата на водата, която обитава, е много ниска и газовете, специално кислородът, се разтварят много добре. Хемоглобинът еволюционно е отпаднал, но вместо него се е създал ген, който отговаря за синтезирането на гликопротеини, които действат като антифриз. По този начин кръвта на тази риба, водата в нея не кристализира така, че тя не замръзва и може да живее в минусови температури“, каза доцент д-р Любомир Кендеров.
„Ледената риба се обработва в момента в специални химични разтвори така, че тя да бъде достатъчно добре изглеждаща и да бъде представена на хората, които да могат да се запознаят с нейния външен вид. Тя наистина е много интересна и уникална. Групата на крокодилските ледени риби имат глави, които наистина наподобяват главата, муцунката на един крокодил с много широка сплескана глава. Очите са отгоре. Имат зъбки, те не са много големи, но са много.“
„Аз съм изключително впечатлен от мястото, извън организмите, които успях да събера и всички бяха нови за мен и за голяма част от колегите. Самото място, самото преживяване е толкова интересно, уникално. Всяка една секунда, в която си там се случва нещо ново. Падат ледени късове във водата, чува се на много километри, може да чуете дишането на китовете в залива, понякога много тихо. Може да видите бурни ветрове с над 60-70 километра в час. След няколко часа да видите слънце макар и за малко. После да дойде някакъв силен студ или да дойде сняг. Сезоните се променят не за седмици, за дни, дори за часове“, допълни доцент д-р Любомир Кендеров от Биологическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски"
Повече можете да чуете в звуковия файл.
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..
Премиерът и двама министри пристигнаха във Варна за учението "Бриз 2025"