През летните месеци в НАТФИЗ усилено се репетира, защото студентите се подготвят за седем фестивала до края на есента. Драматични и куклени спектакли, както и един танцов спектакъл на студентите от Академията са селектирани за участие в седемте фестивала.
В средата на август проф. Снежина Танковска и един неин студент заминават за Пекин. Дългогодишният преподавател по актьорско майсторство и режисура за драматичен театър ще създаде спектакъл, който ще открие третото издание на международен театрален фестивал, който се провежда веднъж на две години. Инициативата е на ЮНЕСКО и в нея участват 12 училища по изкуства, разказа пред БНР Десислава Димитрова от пиар отдела на НАТФИЗ:
"Проектът е много любопитен. Той ще бъде по "Бялата змия" на Мери Цимерман. Ще бъде реализиран с помощта на 12 актьори от различни краища на света и от различни актьорски школи. Те не са се виждали никога досега. Професор Танковска е направила предварителния кастинг онлайн."
Студентите ще репетират около месец, преди да излязат пред азиатската публика в постановката „Бялата змия“.
12-то издание на международния фестивал на младите в изкуството „Виа Понтика“ в Балчик пък очаква в началото на септември друга част от студентите в НАТФИЗ.
"Два класа - този на доц. д-р Пенко Господинов и този на проф. Жени Пашова заминават за "Виа Понтика", за да представят - класът на д-р Пенко Господинов "Ромео и Жулиета". Направих опит да видя колко преработки, адаптации, трактовки има. Те са над 1000. В неговото решение Жулиета не е само една и Ромео не е само един. Резултатът е, че чувството става достъпно за всеки един от тях, включително за всеки един от нас, които ги гледаме. Другият клас студенти, които ще се покажат на "Виа Понтика", това са възпитаниците на проф. Жени Пашова, които се обучават в актьорство за куклен театър.“
Студентите на професор Жени Пашова играха по време на сезона „Тигърчето Спас“ на професионална сцена - тази на Младежкия театър, а всички песни изпълняват на живо. „Тигърчето Спас“ е резултат от задача за втори курс, пояснява проф. Жени Пашова.
"Студентите имаха за задача да намерят приказка, която да драматизират, да измислят какво ще е сценографското решение и куклите и след това започва истинската работа, т.е. да се постави спектакълът."
И още студентски изяви предстоят, разказва Десислава Димитрова:
Класът на професор Стефан Данаилов през септември ще участва във фестивала "Сцена на кръстопът". Тази година на 23 септември студентите ще представят "Зверското синьо" от Филип Ридли. Режисьор е асистентът на Стефан Данаилов Сава Драгунчев - актьор в Народния театър вече повече от 10 години. Той е и преводач на текста.
Пловдивската публика ще види в главните роли в „Зверското синьо“ Филип Буков и Радина Боршош. Според Филип Буков, пиесата е същевременно интересна и много трудна, а Радина Боршош я определя като провокация за всички.
"Това е една нова драматургия. "Зверското синьо" е един пъзел от емоции, преплитат се хиляди човешки съдби, герои. Хиляди отношения за човешките избори."
Стара Загора също може да очаква студенти от НАТФИЗ. В средата на октомври Благоевград ще е домакин на 12-ото издание на Националния фестивал на изкуствата. Студентите от НАТФИЗ ще излязат на местната сцена с „1001 страсти“ - дипломен спектакъл на третокурсниците от класа на проф. Александра Хонг „Театър на движението - пантомима“. У нас да го постави дойде специално Олег Лабозин. Руският специалист за втори път работи с български студенти. В случая поставя разказа на Чехов като танц.
Повече за студентските изяви ще научите от звуковия файл.Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..