Днес се навършват 50 години от стъпването на човек на Луната, когато астронавтът Нийл Армстронг докладва на Центъра за контрол на полетите в Хюстън, че спускаемият апарат „Ийгъл“ е кацнал. На 21 юли излиза от модула и произнася прословутата фраза: „Днес се навършват 50 години от стъпването на човек на Луната.“
Пред БНР Цветелина Йорданова, журналист от Българската национална телевизия, коментира, че това безспорно е един от най-великите и най-вълнуващите моменти в историята на човека и тогава, и днес.
„Не спираме да се връщаме към този момент“, каза тя в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
„Този огромен технологичен скок е резултат от надпреварата в Космоса тогава, но остава невероятно вдъхновяващ момент за цялото човечество“, допълни Йорданова.
Николай Петров, от интернет сайта на Българското национално радио, отбеляза от своя страна, че определено това постижение е резултат от надпреварата между двата блока – САЩ и СССР по време на Студената война: „Като всяка една конкуренция и надпревара тя произвежда и добри и лоши резултати. Това е един добър пример как една надпревара, благородно състезание в случая, макар че има и военен аспект, създава в човечеството усещане, че то върви напред и че може би няма непостижими неща“.
„Но основното е, че всичко това се случва в един специфичен момент от историята – в разгара на Студената война, в която трябва да привлечеш на своя страна свои съюзници. Тогава се появяват редица нови държави. С космическата надпревара ставаш един водещ пример за подражание, за следване и привличаш свои съюзници. Може би това е била една от идеите на СССР да започне да разработва – първи спътник, първи човек в Космоса“, отбеляза той.
Според него днес ситуацията е сходна – наблюдаваме една надпревара в нов момент за целия свят, в който има по-голяма регионализация – блоковете са повече, конкуренцията става по-сложна, държави и блокове отново се опитват да привлекат съюзници.
„Вероятно заради това Тръмп се стреми да прати човек на Луната“, смята Николай Петров.
Цветелина Йорданова от своя страна подчерта, че именно политическата воля и политическото решение да се постигат успехи е водещо винаги, както и в случая с това решение на Тръмп – за да си силен на Земята, трябва да си силен и в Космоса.
„Заради това новото космическо състезание, което наблюдаваме в момента, е съвсем различно – има нови играчи, от които най-силен е Китай. И ако САЩ трябва да се състезават с някого, това вече не е познатият съперник Русия, а китайците. И те се притесняват да не ги изпреварят именно китайците, защото те демонстрират изключително големи амбиции по отношение на Луната.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.Днес се навършват 50 години от стъпването на човек на Луната. Американската космическа агенция НАСА отбелязва годишнината от историческата мисия "Аполо 11". Ракетата "Сатурн 5" е изстреляна от Флорида на 16 юли 1969-а. На 20 юли 1969-а..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид ,..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..