Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валери Запрянов за бялата лястовица в Ковачевица и един влюбен кос

Валери Запрянов
Снимка: БГНЕС

„Ако искаш да се влюбиш в България – не ти трябва друго. Трябва само да вземеш тази книга, да я четеш, да я прелистиш няколко пъти, да разбереш колко много си пропуснал.“ Това каза в предаването „Закуска на тревата“ журналистът Валери Запрянов, който представи изложба с фотоси от книгата  на Румяна Николова и Николай Генов „Българската съкровищница“. Изложбата е открита в Шиндаровата Арт къща в село Ковачевица.
    

Запрянов нарече книгата огромно като съдържание на снимки повествование за историята на България и нейните красоти и природни забележителности.

„Аз съм вече на 65 години и намирам страхотни празноти в познанието си към тази страна, която искрено обичам. Смятах, че съм я пребродил нашир и надлъж. Пак се оказва, че има неща, които не съм видял, места, където не съм ходил, исторически факти, които не са ми били известни.“

Валери Запрянов (в средата) на откриването на изложбата

Фотосите в изложбата Валери Запрянов определи като феноменални. Снимките в книгата са над 1000, обектите, за които се отнасят – не по-малко от 500, уточни той.

„Вътре е историята ни. Вътре са доказателствата за нашата значимост като народ, който е постигнал много, за приноса към историята на траките, приноса на следващи народи, които са минавали от тук и са заминавали – гети, византийци и т.н.“

Шиндаровата Арт къща е една бяла лястовичка в Ковачевица, където има къщи за гости и хубави кръчми, но най-после има и арт къща, подчерта журналистът.

„Това е единственият музей в Ковачевица. Представяте ли си? Това село, което е архитектурно-исторически музей, няма в момента музей, няма къде хилядите посетители, които идват всяка събота и неделя, къде да прочетат, къде да видят как е създадено селото, каква е историята, кои са значимите хора, които са живели тук“, коментира Запрянов, според когото „никой не поглежда какво ще оставим на поколенията“.

Има сграда, реставрирана от сдружението „Резерват Ковачевица“ по европейски програми, която стои заключена и за която предстои търг – така съществува реален риск тя да се превърне в поредната механа, изрази опасенията си той.

Валери Запрянов, който е бивш главен редактор на аналитичното списание „Тема“, признава, че бидейки от два месеца пенсионер, по-щастлив човек от него няма.

„Че мога с часове да наблюдавам един влюбен кос, който ме учи. Нито се шегувам, нито преигравам. Един влюбен кос, който ме научи, че можеш да пееш само от любов, не от мъка или от ракия. Пееше сутрин от пет часа, такива трели, такива песни. В момента мълчи. Любимата я няма. Седи той един омърлушен, обикаля, клъвва нещо по земята и не е същият влюбен кос, на който не можеше човек да му вземе думата...“

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00