От 9 до 15 септември в село Съботковци ще посрещнат 20 младежи от 15 до 29 години от цялата страна.
34 деца от Габрово се включиха в инициативата „Приеми ме на село“ през юли и август, като са гостували в четири села и с помощта на местните читалища са били ангажирани в различни дейности.
„За съжаление, в нашите малки габровски планински села все по-малко са нещата, които децата могат да видят. Все по-малко животни се отглеждат на село. Тази година още първия ден едно дете каза, че голямата й мечта е да види прасе на живо. За съжаление се оказа, че поради ситуацията в страната, се оказа, че прасе на село вече няма. В село Новаковци за наша радост имаше коза, която те се опитаха да доят. Голяма атракция беше в две от селата децата да се возят на каручки“, разказа пред „Хоризонт“ Габриела Йосифова, един от организаторите на инициативата.
По-малките деца се включват в дневни лагери на село, а по-големите младежи нощуват по няколко дни в къщи за гости.
Заниманията в "Приеми ме на село" се организират в работилници по кулинарно наследство, фолклорни традиции и занаяти.
„За втора поредна година правим този експеримент. Нарекохме я „академия“, за да се различава от другата форма на „Приеми ме на село“, в която младежите живеят при баба и дядо на село, помагат им с труда, включват се изцяло в ежедневието на семейството, при което живеят. Тук нещата в Академията са малко по-различни – те ще бъдат настанени в къща за гости и програмата ще бъде изцяло насочена да им покажем колкото се може повече от характерните за нашия регион бит, традиции, занаяти“, поясни Габриела Йосифова в предаването "Рано в неделя".
През септември децата ще се включат и в ден за селски труд. Младежите ще си изработят въдици, ще ги водят на риболов. Ще посетят Етнографския музей на открито Етъра.
В мотивите си за участие в инициативата „Приеми ме на село“ младежите посочват, че го правят, защото нямат досег със селата. Други от години се занимават с фолклор и за тях ще бъде интересно да се запознаят с местния фолклор.
Още за инициативата за опознаване на живот на село - чуйте в звуковия файл.По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..