Родом той е от Кюстендил, но от 40 години живее в Австралия. Известен е още като „Ганчо от Мелбърн - Кралят на цветовете". Не обича да говори за себе си. Казва, че от двете скромности – пасивна и активна, е привърженик на активната. „Имам две деца и едно голямо творчество зад гърба си, с над 4 хиляди творби“, започва представянето си пред „Хоризонт“ сънародникът ни.
Фитодизайнът е вид скулптурна композиция
Родителите му са се занимавали с дърворезба. Самият той е практикувал живопис, графика, иконопис, модна илюстрация. В последните 35 години се занимава с фитодизайн. „Едно непознато изкуство за България и точно това искам да представя на моите сънародници, за да се докоснат до нещо, което не са виждали по-рано. Тук е известно икебана, но икебаната – това е японски стил, който е миниатюрен. Фитодизайнът е своего рода скулптурна композиция“, разказва Ганчо Тасков за предаването "Преди всички".
Той дава пример със своя композиция, която е 6 метра на дължина и по три на ширина и в дълбочина, озаглавена „Морско дъно“ и посветена на каузата на опазване на океаните. Набраната сума от 11 хиляди долара Тасков е дарил на детската болница „Royal Children Hospital“ за ново оборудване.
С изложбите си по света Ганчо Тасков подкрепя каузите на уязвими групи. „За мен е най-лесно да отида на Фиджи или на Хаваите на холидей с моето семейство… Всички мои изложби имат благотворителен характер“, споделя творецът.
Признава, че на път да организира изложбата си в България се сблъсква с „известни перипетии и този стар бюрократизъм“, който е оставил зад гърба си преди 50 години. Прави първо изложба с модна илюстрация в родния Кюстендил. Първите постъпления внася „за построяване на къщички в едно великотърновско село, където децата спят в един обор като в казарма наредени“.
Отказва да смени името си, за да не загуби своята идентичност
„В моята младост, когато напуснах България, житейският вятър ме духна на петия континент. За любовта няма граници“, спомня си днес Ганчо Тасков.
„Аз оставам българин, обичам България и никога не съм мечтал да живея в чужбина, макар че комунизмът осакати нашето семейство. Много известни компании са ми предлагали да сменя името си, да бъде по-лесно за произнасяне. Ганчо трябва да го повтарям, спелинга, няколко пъти на ден – те не могат да го произнасят. Казвам „Аз ако го сменя, изгубвам моя идентитет…“
И част от тази идентичност е скулптурата от ръжени хлябове, която Тасков е направил на последния Празник на хляба в Кюстендил. Част от идентичността е и езикът ни, който той високо цени и уважава.
На кирилица се е писало от Владивосток до Солун, и в Монголия, българският език е толкова богат, но тук не се употребяват толкова думите „моля“ и „благодаря“ като в английския, отбелязва Тасков, като очертава мотивите си да направи софийската изложба и нейния надслов.
За здравето, суетата и чековата книжка
Младолик, въпреки годините си – наближава 70, сутрин той прави по 250 лицеви опори и препоръчва суровоядството. Наред с артистичното си образование, Тасков има и медицинско. Имат си семейна градина, където си произвеждат всичко. „Здравословният начин на живот е много важен, защото той влияе на моето изкуство. Моето изкуство е чисто и непорочно. Аз не искам да се пълня с токсини и да ям изкуствени неща. Те влияят не само на здравето, но и на моето мислене.“
Затова след всяка своя изложба той организира и семинари, канейки известни лекари нутриционисти, които да съветват хората как да се хранят.
„Три неща са важни в живота – човек да е близко до Бога, да е здрав и да има здраво семейство. Всичко останало е суета на суетите“, обобщава Тасков и подчертава още, че "здравето е по-важно от чековата книжка".
След завръщането си в Австралия планира да направи изложба „докосване до България“ – с творби, създадени по време на престоя му тук. В нея ще включи и „аксесоари, които са вече изчезнали и са плеяда от спомени“.
Благотворителната изложба на Ганчо Тасков в София е отворена до 30 август.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт"..
В началото на годината е особено важно да подсилим имунната си система за среща със сезонните вируси и най-вече с грипната инфекция . " Грипът..
Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник..