Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Олга Брусиловска: Страни като България и Украйна винаги ще бъдат под натиска на великите сили

проф. Олга Брусиловска и Савина Спасова


Ще има руски отговор на действията на България по шпионския скандал. Тази прогноза направи в интервю за "Хоризонт" проф. Олга Брусиловска, завеждащ катедра "Международни отношения" в университета в Одеса. Брусиловска, която е доктор по политология, смята, че държави като Украйна и България винаги ще бъдат обект на влияние от страна на великите сили.

Шпионски скандали има често, един участник е постоянен и това е Руската федерация, казва професор Олга Брусиловска. Добавя, че Съединените щати също са редовен участник.
 
"Великите сили имат интереси в цял свят. Затова е логично, когато нещо се случи, да се търси американска или руска следа. И който търси, намира. Не съм привърженик на конспиративни теории, според мен те ни пречат да видим същността на процесите. Но изобщо не се учудвам на шпионския скандал. Русия задейства мощния си арсенал, който преди се наричаше "мека сила". Преди се шегувахме, че руската "мека сила" е най-твърдата в света. И наистина е така. Независимо дали става дума за енергетика, култура или нещо друго."

В случая с българския шпионски скандал проф. Олга Брусиловска смята, че е адекватно поведението на властите в София. Ще последва ли отговор от Москва?
 
"Със сигурност. Това не е игра на една врата. След всеки подобен случай отговорът на руската страна се издига на още по-високо ниво и въпросът е как да бъде спряна тази спирала на взаимна нетърпимост. Това е въпросът, който интересува всички правителства. Политиците винаги имат дилема - за какво се борим - за справедливост или стабилност. За съжаление, това невинаги е едно и също."

Проф. Брусиловска коментира и конфликта между Украйна и Русия.
Припомня, че във войната в Източна Украйна продължават да загиват хора. Размяната на пленници между Русия и Украйна определя като успех.
 
"Смятам, че това наистина е пробив, защото след дълго прекъсване президентът Зеленски успя да води на пряк диалог с президента Путин.  Успехът има огромно значение, защото в случая с размяната празнуваха и руснаците, и украинците. И на едните, и на другите, ни се иска да вярваме, че държавните глави се интересуват от нас.
 
Украинското общество беше разделено на две. Едните смятаха, че пленниците трябва да се върнат на всяка цена, другата половина - че не можем да предаваме националните си интереси и паметта на загиналите във войната. Така че не беше лесно за Зеленски да вземе това решение. Но според мен той постъпи правилно, като показа, че животът на всеки украинец е на първо място."

Професор Олга Брусиловска прогнозира, че диалогът Москва - Киев ще продължи бавно. Русия анексира Крим през 2014. Има ли вероятност някога да го върне?
 
"Връщането на Крим на Украйна не е въпрос за решаване от сегашното поколение. Сега можем да говорим само за Донбас, където се водят бойни действия. Трябва да се реши този въпрос. Зеленски има програма на така наречените "малки стъпки", която представи преди изборите. Това също е важно, че не е забравил предизборните си обещания и иска да си изпълни програмата."
 
Спирането на бойните действия в Донбас е условие за решаването на всички останали проблеми на Украйна, категорична е проф. Брусиловска.
На въпрос кога великите сили ще оставят на мира страни като Украйна и България отговаря:
 
Никога. Това е голяма игра и шоуто трябва да продължи. Ако утре тези две велики сили по някаква причина бъдат заменени от други,  то новите ще продължат същата игра.
 
А по-добър ли би бил вариант, при който само една сила диктува условията в цял свят?
 
"Опитахме такъв вариант, оказа се неуспешен. Все пак мисля, че за страни като Украйна и България е по-подходящ многополюсният модел в международните отношения - когато има няколко центъра и това са регионални сили. Тогава тогава бихме могли в някаква степен да налагаме, поне на регионално ниво, собствени политики."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20