Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Коста Костов: Няма безопасни електронни цигари

| обновено на 24.09.19 в 16:40
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Електронните цигари във всичките им варианти крият риск за здравето на човека заради комплекса от вредни субстанции, които съдържат и най-вече заради това, че не е ясно какво количество разтворима никотинова течност съдържат, каза пред БНР проф. Коста Костов, национален консултант по белодробни болести към Здравната каса и консултант по белодробни болести в Университетската болница "Света Анна":

„Няма безопасни електронни цигари. Ние никога не знаем в една електронна цигара какво количество токсични вещества има, какво количество никотин има, който може да бъде в много голямо количество – близо 20, 30, 40 цигари в един контейнер количество никотин. Това всичко попада в ръцете на тийнейджъри, на подрастващи, защото световните тенденции показват, че електронните цигари попадат преди всичко в ръцете на подрастващите. Това са млади хора, които подведени от внушенията на маркетинговите стратегии, на рекламите, си взимат тези устройства, мислейки, че консумират нещо безвредно, и това е фатално“, каза той за програма „Хоризонт“.

Агенцията по храните и лекарствата в САЩ вече съветва да не се купуват електронни цигари с неясен произход, защото те може да съдържат течности с тетрахидроканабинол - психоактивен компонент в канабиса.

„Електронните цигари са системи за електронно подаване на никотин и те нямат нищо общо със системите за нагряване на тютюна… При електронните цигари и случаите, за които говорим, не става въпрос за втория вариант. Ние днес ще говорим за т.нар. електронни цигари. Тяхната характеристика е, че те имат контейнер с разтворител и нямат система за нагряване. Да правим разлики между тях, всички останали и най-важното - между конвенционалните цигари, които са системи за изгаряне… Електронните цигари са всъщност системи, които имат разтворител, които подават никотин и една смес от химически вещества. Тези химически вещества съвсем не са безобидни. В електронните цигари има най-малко десет от тях, защото заблудата, която съществува сред пушачите и въобще сред широката общественост, е, че електронните цигари са едва ли не абсолютно безобидни“, каза професор Коста Костов.

Едно от отделяните вещества е формалдехид, който е признат за канцероген, което създава риск за бъдещо възникване на злокачествени процеси в белия дроб.

„Ацеталдехид, което е едно вещество, което предизвиква едно усещане, подобно на махмурлука. Има акролеин. Акролеинът е използван във войните, в Първата световна война в опитите да бъде създадено химическо оръжие от него. Диацетил, който е аромат. Той също предизвиква проблеми. Ацетол, който предизвиква мирис, глицетол, никотин, който е важната съставка“, каза проф. Коста Костов в предаването „Хоризонт до обед“.

„Ако някой мисли, че в електронните цигари няма никотин, след малко ще обясня, че не само има, но той е твърде много. В сместа от разтворителя има и бензин. Тежки метали! Там са калий, там е никел, там е олово. И никой от лекарите не се съмнява, че те предизвикват патологични промени в белия дроб. И накрая има и ултрафини частици, за които толкова много говорим“, продължи той.

До този момент в световната пулмологична общност са известни цяла група заболявания, които се наричат белодробни болести, свързани с тютюнопушене.

„Едната от тях е открита за първи път при войниците, които са били в Ирак. Това е т.нар. еозинофилна пневмония, която се дължи на стартиращи пушенето войници. Там е открита тази пневмония. Това е с давност около 27-28 години. В световната класификация на белодробните болести, свързани с тютюнопушене, има и една пневмония, която е много специфична. Нарича се десквамативна пневмония, която е много характерна за пушачи. Тези пневмонии, за които говорим и съобщени сега от американските колеги, някои от тях имат прилика с тази пневмония. Тепърва ще бъдат установени почти всички тежки белодробни болести. В това число и т.нар. идиопатична белодробна фиброза, за което толкова много говорим за последните една-две години. В нея близо 80% са пушачи“, допълни професор Коста Костов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23
Снимката е илюстративна

Велинградските животновъди в напрегнато очакване на повторни проби

Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни  във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..

публикувано на 27.11.24 в 06:37
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44