Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Коста Костов: Няма безопасни електронни цигари

| обновено на 24.09.19 в 16:40
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Електронните цигари във всичките им варианти крият риск за здравето на човека заради комплекса от вредни субстанции, които съдържат и най-вече заради това, че не е ясно какво количество разтворима никотинова течност съдържат, каза пред БНР проф. Коста Костов, национален консултант по белодробни болести към Здравната каса и консултант по белодробни болести в Университетската болница "Света Анна":

„Няма безопасни електронни цигари. Ние никога не знаем в една електронна цигара какво количество токсични вещества има, какво количество никотин има, който може да бъде в много голямо количество – близо 20, 30, 40 цигари в един контейнер количество никотин. Това всичко попада в ръцете на тийнейджъри, на подрастващи, защото световните тенденции показват, че електронните цигари попадат преди всичко в ръцете на подрастващите. Това са млади хора, които подведени от внушенията на маркетинговите стратегии, на рекламите, си взимат тези устройства, мислейки, че консумират нещо безвредно, и това е фатално“, каза той за програма „Хоризонт“.

Агенцията по храните и лекарствата в САЩ вече съветва да не се купуват електронни цигари с неясен произход, защото те може да съдържат течности с тетрахидроканабинол - психоактивен компонент в канабиса.

„Електронните цигари са системи за електронно подаване на никотин и те нямат нищо общо със системите за нагряване на тютюна… При електронните цигари и случаите, за които говорим, не става въпрос за втория вариант. Ние днес ще говорим за т.нар. електронни цигари. Тяхната характеристика е, че те имат контейнер с разтворител и нямат система за нагряване. Да правим разлики между тях, всички останали и най-важното - между конвенционалните цигари, които са системи за изгаряне… Електронните цигари са всъщност системи, които имат разтворител, които подават никотин и една смес от химически вещества. Тези химически вещества съвсем не са безобидни. В електронните цигари има най-малко десет от тях, защото заблудата, която съществува сред пушачите и въобще сред широката общественост, е, че електронните цигари са едва ли не абсолютно безобидни“, каза професор Коста Костов.

Едно от отделяните вещества е формалдехид, който е признат за канцероген, което създава риск за бъдещо възникване на злокачествени процеси в белия дроб.

„Ацеталдехид, което е едно вещество, което предизвиква едно усещане, подобно на махмурлука. Има акролеин. Акролеинът е използван във войните, в Първата световна война в опитите да бъде създадено химическо оръжие от него. Диацетил, който е аромат. Той също предизвиква проблеми. Ацетол, който предизвиква мирис, глицетол, никотин, който е важната съставка“, каза проф. Коста Костов в предаването „Хоризонт до обед“.

„Ако някой мисли, че в електронните цигари няма никотин, след малко ще обясня, че не само има, но той е твърде много. В сместа от разтворителя има и бензин. Тежки метали! Там са калий, там е никел, там е олово. И никой от лекарите не се съмнява, че те предизвикват патологични промени в белия дроб. И накрая има и ултрафини частици, за които толкова много говорим“, продължи той.

До този момент в световната пулмологична общност са известни цяла група заболявания, които се наричат белодробни болести, свързани с тютюнопушене.

„Едната от тях е открита за първи път при войниците, които са били в Ирак. Това е т.нар. еозинофилна пневмония, която се дължи на стартиращи пушенето войници. Там е открита тази пневмония. Това е с давност около 27-28 години. В световната класификация на белодробните болести, свързани с тютюнопушене, има и една пневмония, която е много специфична. Нарича се десквамативна пневмония, която е много характерна за пушачи. Тези пневмонии, за които говорим и съобщени сега от американските колеги, някои от тях имат прилика с тази пневмония. Тепърва ще бъдат установени почти всички тежки белодробни болести. В това число и т.нар. идиопатична белодробна фиброза, за което толкова много говорим за последните една-две години. В нея близо 80% са пушачи“, допълни професор Коста Костов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Само за месец близо 10 000 деца преминаха обучения по пътна безопасност в националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI”

Близо 10 000 ученици от първи до трети клас преминаха обучения за основните правила за пътна безопасност с националната кампания „Пресичам безопасно с TEDI “. Финалът на кампанията, която стартира в началото на октомври,  беше с открит урок в столичното 119 СУ „Акад. Михаил Арнаудов“.В него първокласници придобиха ценни знания от представители..

публикувано на 08.11.24 в 12:39

Василена Винченцо: Много е сложно оцеляването на независимите пространства

Стартира DMS кампанията за спасяване на YALTA ART ROOM - пространство за независим театър. Организаторите повдигат темата за финансирането на театралния независим сектор. "Не сме пред закриване. Дълго време странях от думите "спасите" и се опитвах да избегна организирането на кампанията на DMS. Но ситуацията, уви, се оказва такава, че рано..

публикувано на 08.11.24 в 10:38

Плевен: Някои вече не помнят какво е да имаш редовно вода

Все повече домакинства вече не си спомнят какво е да имаш редовно вода. Затова днес министрите на регионалното развитие и благоустройството - инж. Виолета Коритарова, и на околната среда - Петър Димитров, се срещат в МРРБ с областния управител на Плевен Николай Абрашев и кмета на града Валентин Христов.  Петър Димитров и Виолета Коритарова ще..

публикувано на 07.11.24 в 10:46

Във Вълчедръм не искат перки. Събрали са подписи за референдум

Жители на Вълчедръм се събраха, за да потвърдят искането си за местен референдум относно изграждането на ветрогенераторен парк в местността Златията. Събрани са над 700 подписа. Общинският съвет отказа референдум . Областният управител върна решението за преразглеждане , а заседанието е друга седмица.   В края на март инвеститор поиска да..

публикувано на 07.11.24 в 08:50
Стефан Манов

Стефан Манов: В над 50% от СИК преброяването на гласовете не е по указанията на ЦИК

След най-тъмните избори в най-новата история - април 2023 г., сега имаме разлика в отчетените гласове. Дори в решението на ЦИК контролите не се връзват . Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК. Притеснителни са системните дефицити в изборната практика , смята той. Общественият съвет към ЦИК със становище за..

публикувано на 06.11.24 в 10:04
Исторически парк

Доц. Велислава Петрова: Още не сме осъзнали какво беше построено като исторически наследства

" Още не сме осъзнали какво се случи на този фронт и какво беше построено като исторически наследства ". Това заяви пред БНР доц. Велислава Петрова от Софийския университет "Св. Климент Охридски" преди днешната дискусия във Факултета по журналистика и масова комуникация за явлението "Исторически парк". "Тази връзка между политика и популярна..

публикувано на 06.11.24 в 09:50

Туризмът след бедствието във Валенсия

Туристите, които са записали екскурзии до Валенсия, не се отказват от пътуването си въпреки първоначалните притеснения след наводнението в областта . Това заяви в интервю за БНР Кирил Стамов - управител на туроператорска фирма, която води туристи от България в Испания и има туристически програми за Валенсия.  "Въпреки настоящата ситуация във..

публикувано на 05.11.24 в 11:36