Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Режисьорът Николай Волев: Киното е скъпо удоволствие

Николай Волев
Снимка: личен архив
В киното, за да се завърти цялата машина, да се произведе един филм в днешно време, минават понякога  5 до 6 години. Надеждата му е, че българите, които напуснаха страната ще започнат да се връщат. Той е режисьор на филмите "Маргарит и Маргарита", "Да обичаш на инат",  "Дом номер 8" , "Извън пътя". 

"Преди, когато държавата изцяло финансираше киното, този цикъл беше сведен до една година и там си беше ясно, всичко беше даже под една година. И всички онези филми, които сега продължават да радват след толкова години толкова много милиони българи, са произведени по много по-лесен и бърз и ефективен начин. Тогава системата беше копирана от Холивуд, колкото и да говорят за политическа цензура, самата система на производство беше въведена от един много мъдър и умен човек. Типично холивудска продуцентска система с нужния контрол и нужните темпове, за да не се харчат излишно пари. Докато сега по 3,4,5 години минават, докато се завърти цикълът от начало - кандидатстване, финансиране частично", каза Николай Волев в предаването "Графити по въздуха".

За връзката между киното и театъра

"Докато в театъра това е много по-опростено. Средствата са много по-малко."

Лишен съм от възможността да правя документално кино

"Киното е скъпо удоволствие. Театърът е много по-евтино удоволствие. Десетократно по-евтино удоволствие. Киното е много скъпо удоволствие и ако то не получава нужната подкрепа от държавата, не може нищо да се направи."

"Елизабет - жена по случайност" е едно произведение, което отдавна ме вълнува, казва режисьорът Николай Волев

"На стари години тя си наумява, първо е лудо влюбена в 34-годишен по-млад мъж от нея и второ си е наумила, че Шекспир работи подмолно, за да я свали от трона. Това, разбира се, са трагикомични елементи, върху които разсъждава и Дарио Фо и които ме привлякоха, защото човешката природа често пъти е толкова парадоксална и толкова смешна, и нелепа, че на пръв поглед изглежда невероятна."

Сменил е различни професии

"Баща ми от малък още от предучилищна възраст всяко лято от първи клас нататък, всяка ваканция той настояваше аз да работя. Помагал съм на баба ми да ниже тютюн, след това съм простирал тухли, след това съм поливал панели, брал съм домати, какво ли не. Работил съм по време на следването какви ли не професии, за да се издържам."

За да проникне човек в психиката, трябва да познава максимално много хора

"Спомням си на един фестивал в Гърция преди 89-та, когато участвах с "Дом номер 8" и започнах да говоря колко е ужасно да се създава изкуство тук и те се нахвърлиха върху мен, защото се оказа, че всички в Гърция, които се занимават с изкуство, са леви. Те казваха "Недей, ти не си ял попарата на бедния капиталистически свят". Богатият капиталистически свят е едно, но бедният... Там държавата лишава точно хората на изкуството от онези средства, които са жизнено необходими да има нормален процес, културен процес и всичко е подчинено на рекламата, на пазара, на търговията, на алъш вериша." 

"Надявам се, че нещата ще тръгнат в добра посока и че хората, които напуснаха България, ще започват да се връщат, защото извън всичко това дадеността на България е райска", каза режисьорът Николай Волев.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52
Елица Бъчварова

Елица Бъчварова: Мама винаги казваше, че най-голямото й богатство са хората

" Цялата ми фамилия сме македонци , аз бях дете и помня как се стигна до написването на книгата тогава , бях ва 9 години, трябваше да намерим лентов магнетофон, за да се запише гласа на Дилбер Илия - прототипът на главния герой - четникът Дилбер Танас, разказа в "Графити по възудха" Елица Бъчварова, която от години живее в Аржентина, със спомени за..

публикувано на 18.08.24 в 17:13