Фотографска серия, представя магическите морски фарове по българското Черноморско крайбрежие от Ахтопол до Шабла, може да бъде видяна в столичния Фотосинтезис Арт Център до 26 октомври. Автор на фотографиите е Владимир Спасов. Поредицата, заснета през месец март, е вдъхновена от двама немски архитекти, фотографи Бернд и Хилла Бехер.
Фаровете като магически символи
„Водата е източник на вдъхновение за мен и тя е моята муза. Затова фаровете са магически символи, обекти, донякъде живи същества“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ фотографът Владимир Спасов.
Идеята е да се покажат фаровете по един монументален начин, при който изпъква архитектурата.
„Има няколко големи предизвикателства от фотографска гледна точка за мен в заснемането. Нос Емине е едно магическо място, но шансът за снимане е много малък. Първо, защото фарът е почти на самия склон и няма място, където човек да отстъпи. Второ, защото там духа много вятър и безветрените дни са много малко в годината. Аз случих, че някак си дойде облак от изневиделица и ми спаси снимките на това място. Други предизвикателства - това е фарът в Поморие, който е на половин миля в морето.“
Има носталгичен момент при фотографиите на фарове.
„За щастие има хора, които ги стопанисват и моментът на изчезване се отдалечава, но кога ще стане не е ясно“, каза Владимир Спасов.
Фаровете привличат хората, привличат артисти
„Примерно Шабленският фар, не е ясно от кога е, но се знае, че 1850-а мисля, че е реконструиран последно. И го знаем в този вид, в който е.“
30 фара в изложбата
„В момента са показани 30 фара. Има още един, защото община Каварна отряза фара, който е в момента на изложбата и сложи друг на негово място. Нямам обяснение защо се случи това нещо. Може би има някаква причина. За мен предишният фар беше със специфична такава архитектура, той имаше вид на летяща чиния. В момента, както моряци ми казаха като го снимах, той прилича на силоз за жито и е пластмасов. Аз съм много нещастен и затова още не съм го показал.“
Интервюто можете да чуете в звуковия файл
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...