Фотографска серия, представя магическите морски фарове по българското Черноморско крайбрежие от Ахтопол до Шабла, може да бъде видяна в столичния Фотосинтезис Арт Център до 26 октомври. Автор на фотографиите е Владимир Спасов. Поредицата, заснета през месец март, е вдъхновена от двама немски архитекти, фотографи Бернд и Хилла Бехер.
Фаровете като магически символи
„Водата е източник на вдъхновение за мен и тя е моята муза. Затова фаровете са магически символи, обекти, донякъде живи същества“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ фотографът Владимир Спасов.
Идеята е да се покажат фаровете по един монументален начин, при който изпъква архитектурата.
„Има няколко големи предизвикателства от фотографска гледна точка за мен в заснемането. Нос Емине е едно магическо място, но шансът за снимане е много малък. Първо, защото фарът е почти на самия склон и няма място, където човек да отстъпи. Второ, защото там духа много вятър и безветрените дни са много малко в годината. Аз случих, че някак си дойде облак от изневиделица и ми спаси снимките на това място. Други предизвикателства - това е фарът в Поморие, който е на половин миля в морето.“
Има носталгичен момент при фотографиите на фарове.
„За щастие има хора, които ги стопанисват и моментът на изчезване се отдалечава, но кога ще стане не е ясно“, каза Владимир Спасов.
Фаровете привличат хората, привличат артисти
„Примерно Шабленският фар, не е ясно от кога е, но се знае, че 1850-а мисля, че е реконструиран последно. И го знаем в този вид, в който е.“
30 фара в изложбата
„В момента са показани 30 фара. Има още един, защото община Каварна отряза фара, който е в момента на изложбата и сложи друг на негово място. Нямам обяснение защо се случи това нещо. Може би има някаква причина. За мен предишният фар беше със специфична такава архитектура, той имаше вид на летяща чиния. В момента, както моряци ми казаха като го снимах, той прилича на силоз за жито и е пластмасов. Аз съм много нещастен и затова още не съм го показал.“
Интервюто можете да чуете в звуковия файл
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..