В интернет платформата OperaVision се предлага нещо много любопитно - една напълно непозната творба на Волфганг Амадеус Моцарт. Заглавието й е „Гъската от Кайро или разочарованият съпруг“ с подзаглавие “Съперничеството на три жени за един любовник“. Това предложение на Унгарската държавна опера много ме заинтересува и веднага започнах да търся подробности за творбата.
След големия успех на операта „Отвличане от сарая“ Моцарт започва да композира едновременно две комични опери, но само след няколко месеца се отказва от идеята си. Първата опера носи заглавието „Гъската от Кайро“ и е замислена като опера буфо в три действия по либрето на Джовани Батиста Вареско. Само три месеца той работи въху нея и я изоставя, защото не му харесва либретото. От първото действие са завършени 7 от 10-те номера, има и няколко речитатива от второ и трето, общо 45 минути музика. През 1860 г. във Франкфурт концертно са изпълнени фрагментите заедно и с други непознати произведения на Моцарт, а през 1877 г. в Париж е направена френска сценична адаптация на материала. Другата опера е озаглавена „Разочарованият съпруг“ и Моцарт специално я подготвя за 7-членната италианска оперна трупа във Виена. Замисля я като опера в две действия, либретото и до днес не се знае с точност на кого е. Отначало музиковедите са смятали, че е на Да Понте или на непознат поет, който е написал либретата на няколко опери на Чимароза, но най-вероятно е на Джузепе Петроселини - поета на театър Вале, където е била премиерата на това, което е оставил Моцарт - един 20-минутен фрагмент. По-късно, на 15 ноември 1797 година - 6 години след смъртта на композитора, в Държавния театър в Прага се представя редактираната от съпругата му Констанца опера. По материалите тя подготвя увертюрата и началния квартет, а спектакъла дирижира синът на Моцарт Франц.
Когато се отбелязва 200-годишнината от смъртта на Моцарт Северната английска опера подготвя творба - пастичо по материалите от двете недовършени опери и няколко арии, написани от композитора за чужди творби - на Анфоси, Пичини, Чимароза. Такава е била практиката по негово време, добавя се и една пантомима от 1783 година, която Моцарт специално е написал за Алоизия Вебер и себе си. Подготовката на това пастичо, което носи заглавието „Кутия за бижута“, е направена от Паул Грифитс . В последвалите години в различни комбинации се представят останалите фрагменти от двете опери на Моцарт, включително и на Залцбургския музикален фестивал, съществува и DVD на пастичото.
Стигаме до спектакъла на Унгарската държавна опера. Новото пастичо "Гъската от Кайро или разочарованият съпруг“ е подготвено от директора на операта Силвестър Оковаш и е по-различно от представяното досега. Героите имат различни имена, действието е малко изменено, но пък музиката е същата - на гениалния Моцарт. Действието се свежда до следното: двама аристократи решават да се оженят. Главният герой Дон Пипо иска дъщерята на своя приятел доктор Лионето - Лавиния, а на самия доктор е обещана племеницата на Дон Пипо Челидора. Но младите девойки никак не харесват идеята да се омъжат за двамата старци, още повече, че всяка си има любим -очарователните тенори Каландрино и Биондело. За да се спасят от нежеланите бракове те решяват да избягат, но плановете на четиримата се осуетяват от Дон Пипо, който ги заключва в тъмницата на замъка. На помощ идва двойката слуги Аурета и Чичивио. Тъй като господарят им често повтаря, че пари ще паднат от небето, когато гъските в Кайро запеят, те хвърлят пари отвисоко и така залъгват старците, че и това чудо е възможно. Когато кандидат-съпрузите разбират, че са излъгани, доктор Лионето признава, че той е станал гъската от Кайро и прощава на младите, а Дон Пипо няма как да не се съгласи с това.
Очарователна, жизнерадостна и забавна е музиката и постановката носи същия характер. Режисьорът Атила Тороникой е раздвижил много мизансцена. Героите не само пеят, те танцуват, правят различни грациозни движения - приятно е за гледане. Костюмите са красиви, перуките са от епохата, всичко се движи, красиво и елегантно, дори и когато е малко преувеличено, но в края на краищата това е комична опера и тя ни развлича. Музикално постановката е подготвена от известния унгарски бароков специалист, диригентът и флейтист Пал Немет. Изпълнителите на главните роли, без да са от най-известните унгарски певци, изпълняват задачите си старателно и сполучливо. Много артистичен е Дон Пипо на бас баритона Ищван Ковач, чаровни сопраните Анико Бакони, Зита Варади, Бори Кешей, с красиви гласове са тенорите Гергей Бици, Янош Шерекован, Петер Балчо, убедителен е баритонът Мате Фулеп. Струва си да се види и чуе този непознат Моцарт!
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат..