Британският премиер Борис Джонсън изненада както ЕС, така и Обединеното кралство, с нови предложения за постигане на сделка за Брекзит. „Конструктивни и разумни“ и „взаимен компромис“, както той ги окачестви.
Първите реакции бяха, че това е стъпка напред, че британското правителство все пак мисли за постигане на сделка, че се предлага алтернатива на спорния "предпазен механизъм" за ирландската граница, който цели избягване на твърда граница след Брекзит. Всичко това - след предишната бурна политическа седмица на закани от премиера, че страната напуска на 31 октомври със или без сделка.
Някои обаче веднага се запитаха как, съгласно предложенията, на остров Ирландия ще има две митнически зони, как ще се извършват митнически проверки без твърда граница. И съмненията в плановете на Борис Джонсън се задълбочиха - и в Лондон, и в Брюксел.
Северна Ирландия обаче отново е в светлината на прожекторите. Кореспондентът на БНР в Лондон Веселин Паунов разговаря с професор Дънкан Мороу - преподавател по политически науки в Ълстърския университет в Белфаст, за това какво всъщност мислят за предложенията самите северноирландци и първо го помоли за кратко резюме на последния план.
„Новите предложения, които са много сложни, са, че Северна Ирландия ще остане в общия пазар. Това означава, че ние ще произвеждаме нашите стоки според стандартите на ЕС. Но в същото време ние ще бъдем извън митническия съюз, което означава, че ще трябва да плащаме тарифи за нашите стоки. А последиците са така наречените „две граници“. Ще имаме граница с Великобритания, която ще следи за стандарта на стоките, но ще имаме и граница с Република Ирландия“, обясни проф. Мороу в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
„Северноирланският парламент - Стормонт, освен това ще има думата дали да одобри това споразумение и след това на всеки четири години да одобрява продължаването му. И последната част е, че ще има някакви проверки, макар и да не знаем точно какви. Твърди се, че те няма да бъдат точно на границата, но къде точно - също не знаем. Това е съвсем накратко новото предложение за Северна Ирландия“, добави той.
- Професор Мороу в интервю за БНР на 29 март, посветено на първоначално обявената дата за излизане на Обединеното кралство от ЕС, казахте, че всъщност никой в Уестминстър не се интересува от Северна Ирландия. Сега отново чуваме много изказвания - на депутати в парламента, на политици в медиите, но като че ли пак никой не пита какво мислят северноирландците. Чисто от гледната точна на Северна Ирландия тези предложения дали са приемливи?
- Ако трябва да съм напълно откровен с Вас, те са напълно неприемливи от гледна точка на Северна Ирландия. Първо, само една партия - на юнионистите, която вероятно има подкрепата само на около 25-30% от избирателите, е съгласна с тях. Всички останали партии са против. А също целият бизнес не е съгласен с тях. Второ, това предложение най-вероятно няма да бъде прието от Ирландия, защото Ирландия има вековни връзки със Северна Ирландия и много от партиите подкрепят обединена Ирландия.
И третият проблем от северноирландска гледна точка е, че решението, което ще трябва да взема Стормонт всеки четири години, едва ли ще е проработи, защото северноирландската система позволява всяка една партия да налага вето на решенията. Така че юнионистката партия, която подкрепя последните предложения, може да гласува вето и да реши дали да има граница или не след четири години, а това е неприемливо за останалите партии. Често казано, това изобщо не се вписва в северноирландската политика и не виждам как ще бъде прието от северноирландска гледна точка.
- Ще се опитам да се върна пак към тези отделни точки, но преди това един наистина много важен политически въпрос. Борис Джонсън бе критикуван, че поставя Брекзит над мирния процес в Северна Ирландия. Тези планове представляват ли заплаха за споразумението от Разпети петък?
- Има реален риск, разбира се, за стабилността на политическата система в Северна Ирландия в резултат на Брекзит, защото разделя провинцията на две, а на практика мнозинството е за оставане в ЕС. Това е историческо разделение, така че има реален риск нашата политическа система просто да спри да работи. А когато политическата система престане да функционира, има хора, които прибягват до насилие.
Трудно предвидимо е, докато не започне да се наблюдава някаква активност, но всеки знае, че има обстоятелства, при които насилието може да се поднови. А има реален риск. Например, ако постове за митнически проверки се появят по границата или ако полиция бъде изпратена да охранява тези постове, хората могат да започнат да ги нападат и тази динамика да ни върне към насилието. Има опасения, че политическите обстоятелства могат да станат причина за насилие, но в Северна Ирландия винаги има рискове.
- Вече стана дума за Стормонт и ключовата роля, която му се отрежда в бъдещите отношения. Но Северна Ирландия няма парламент и правителство вече близо три години именно поради непримиримостта на партиите в него, на разногласията между юнионисти и националисти. Как ще се реши този проблем?
- След три дни се навършват 1000 дни, откакто няма правителство в Стормонт. Една от причините да няма правителство е, че е много трудно да се изработи работна програма за това правителство и Брекзит се случва, защото партиите са силно разделени. До това последно предложение всеки смяташе, че появата на граница не е реалистично. Не само защото го няма Стормонт, но то е толкова противоречиво, че никоя партия не би го приела. Честно казано, Стормонт не е добро място в търсене на сделка с ЕС.
- Позицията на Ирландия сега е много важна за отговора на ЕС на сделката, но, както стана дума, сигналите от Дъблин не са много обнадеждаващи за Борис Джонсън…
- Не са. И вероятно е вярно да са каже, че сигналите дори са по-окуражителни от реалността. В проведените от мен лични разговори всеки ми каза, че е невъзможно за Ирландия да приеме тези предложения. Много хора смятат, че играта е не дали са приемливи предложенията , а кой ще бъде обвинен, ако каже „не“. Всяка страна се опитват да се застрахова, че другата ще е отговорна, когато се провалят.
- Шотландските политици сега казват, че след като Северна Ирландия може да има специални отношения с Европа, защо и те да нямат такива.
- Да. И това винаги е била позицията на шотландското правителство. Проблемът за шотландското правителство е, че ЕС досега казваше, че ще направи изключения за Северна Ирландия заради уникалните исторически обстоятелства. Но понеже сега предложението идва от британското правителство, шотландците си мислят, че след като Лондон позволява специално отношение за Северна Ирландия, защо и те да не пожелаят същото. Трябва да кажа, че е малко вероятно да успеят с това си искане, но като се има предвид, че като цяло тези предложения едва ли ще успеят, това по-скоро е част от политическия дебат, отколкото реална позиция в момента.
- Какво все пак в крайна сметка можем да очакване, че ще се случи през следващите седмици?
- Разбира се, всеки би желал да знае отговора на въпроса какво ще се случи. Но мисля, че може да се каже, че няма да има сделка на базата на тези предложения. Трудно е да се разбере дали има контрапредложение. Предполагам, че тогава ще има някакъв много малък шанс британското правителство да го приеме, което важи и за парламента.
Но ако случаят не е такъв, тогава сме изправени пред мрачен избор, който е, че няма сделка и тогава или пълна катастрофа с излизане от ЕС на 31 октомври или, както повелява приетия закон от парламента, британският премиер да изпрати писмо до ЕС с искане за отлагане на Брекзит и ако ЕС одобри това искане, ние да останем в ЕС още три месеца, като вероятно ще се проведат общи избори преди Коледа.
Интервюто може да чуете в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..