Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Томичовият псалтир остава в България до 8 декември

Средновековният илюстриран сборник е тук след 10-годишна реставрация

Снимка: БТА
Един от най-ценните и богато илюстрирани ръкописи на Средновековна България от 14 век - Томичовият псалтир, е изложен в Националния археологически институт с музей при БАН. Оригиналът никога не е гостувал в България и не е напускал Москва, където се съхранява. Ръкописът, който е на почти 700 години, остава у нас до 8 декември. 

Томичовият псалтир е молитвена книга на старобългарски език, изработена от монасите от Търновската книжовна школа. От 40 годишното царуване на Иван Александър през 14 век до наши дни са останали само още два подобни ръкописа - Манасиевата хроника, която се намира във Ватикана и Лондонското евангелие, което може да се види в английската столица. 

Томичовият псалтир се състои от 304 хартиени листа с църковни текстове, илюстрирани със 109 миниатюри. Сега е в България след продължила 10 години прецизна реставрация, обясни проф. Аксиния Джурова - изследовател на ръкописа. 

От 1901 година псалтирът се съхранява в Държавния исторически музей в Москва, където получава и името си, в чест на своя откривател - Сима Томич. той е известен филолог-славист, който в началото на 20 век е командирован от Сръбската академия на науките в днешна Република Македония със задачата да проучи местните говори. 

При тази експедиция сръбският учен открива и няколко ръкописа в българска редакция, сред които се откроява най-вече псалтирът. Заради значението си, ръкописът е оценен и откупен от музея в Москва с намерение да бъде публикуван. 

Илюстрациите в псалтира са дело на няколко майстори - славяни и гърци. Композицията представя и двата свята - земния и отвъдния. 

Чуйте повече в репортажа на Светослава Кузманова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31