На 17 октомври в кино „Люмиер“ ще се състои Ирландската гала вечер в рамките на кино- литературния фестивал „Синелибри“. За избора на филма „Закуска на Плутон“, който ще представи Ирландия в рамките на това пето издание, пред "Хоризонт" говори посланикът на Ирландия в България - Н. Пр. Майкъл Форбс.
„Закуска на Плутон“ - смятам, че това е много специален филм. Не е нов, но вече е класика. Режисьор е Нийл Джордан, който е един от нашите най- големи режисьори. Филмът е заснет по романа на Пат МакКейб. Интересното е, че това е вторият филм, който Нийл Джордан прави по роман на Пат МакКейб. Първият се казваше „Butcher Boy“- Касапинът, той беше много реалистичен. Докато „Закуска на Плутон“ е по-фантастичен, но въпреки всички и той е свързан с реалността. И макар че филмът е направен преди повече от десет години, той засяга много теми, които и днес се актуални, темата за пола, за политиката, за приемането в обществото. Така че сме много благодарни на „Синелибри“, че приеха да ни представят с този филм в изданието на фестивала тази година.“
Вие самият изкушен ли сте от киното и литературата, имате ли свои фаворити?
„О, това е много труден въпрос за човек на моята възраст, защото изборът, който мога да направя е изключително голям. Но съм много доволен от филма, който сме подбрали- „Закуска на Плутон“, защото литературната му основа- романът на Пат МакКейб е специален в ирландската литература. Режисьорът Нийл Джордан е правил филми и по други автори, например филмът „Интервю с вампир“, също заснет по роман е изключително зрелищен, обаче породи известни противоречия. Но един от ранните му филми, основан на роман е „В компанията на вълци“, който е може би любимият ми филм на Нийл Джордън.Той е заснет по книгата за Червената шапчица.“
Освен с литературата, другата въздействаща връзка на киното е тази с музиката...
„Интересно е, че говорите за музика и кино, защото току- що беше открита нова академия тук в София от Ирландско- Американския университет, чиято цел е създаването на филмова музика.Студентите ще се обучават как се прави музика за филми. За първата година са се записали около 20 студенти от различни страни извън България, за да се обучават в тази академия с прекрасните музикални специалисти и ресурсите, които имате тук в България. А сега да отговоря директно на въпроса ви- наистина музиката е много важна за киното, защото след като сме гледали филма, музиката е тази, която остава в съзнанието ни, защото музиката създава атмосферата и е една от най- важните части във всеки филм. Във филма „Закуска на Плутон“ музиката е много разнообразна, има класически стари песни има и по- модерна музика.“
Да завършим с това кои от най-изявените ирландски поп и рок музиканти присъстват във вашата лична селекция?
„Ако говорим за моите любими групи , разбира се U 2 са лидери, но от по- новото поколение е "Хоузиър", който успява да предаде едновременно типично ирландското, съчетано със световните модерни тенденции. Но, разбира се, има много ирландска музика, която се е наложила в цял свят и това е прекрасната музика на Ения, както и на „Кренбърийс“, чиято солистка Долорес О’ Риърдън, за съжаление, си отиде от този свят.“
Интервюто можете да прослушате и в приложения аудио файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..