Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатни профилактични прегледи през октомври в Александровска болница

Д-р Мариела Василева: Има разлика в лечението на рак на гърдата у нас и в Европа

Д-р Мариела Василева от Клиниката по хирургия на Александровска болница
Снимка: Личен архив
Октомври е обявен за световен месец за борба с рака на гърдата. 4 хиляди жени годишно се разболяват от тази болест у нас. За разлика от Европа, в България по-рядко се прилага метод за определяне вида на тумора - вид биопсия преди операция на рак на гърдата, което значително би спомогнало за по-точния подход в лечението, коментира пред "Хоризонт" д-р Мариела Василева от Клиниката по хирургия на Александровска болница. Причината е, че това изследване все още не се поема от НЗОК.

През целия месец в болницата ще се извършват профилактични прегледи. "Като не е нужно пациентът да носи каквито и да било документи и не е нужно да има каквито и да е оплаквания. Идеята на този месец на предупреждение и на обръщане на внимание на рака на гърдата е по възможно най-лесен начин пациентите да могат да обърнат внимание на здравето си", посочи д-р Василева.
Прегледите стават след предварително записване. За всяка хирургична клиника има отделен телефон, който може да бъде намерен на сайта на болницата. Желаещите трябва да се обадят между 9 и 13 часа всеки ден и да ги запишат, поясни за БНР д-р Мариела Василева.
Има разлика в алгоритъма на лечение в България и в Европа

Лечението на рака на гърдата е комплексно, изтъкна тя. "Изисква хора от различни специалности да колаборират много добре заедно, за да могат да постигнат резултатите, които вече се постигат в Европа и в останалия свят. Конкретно по отношение на диагностиката на рака на гърдата и алгоритъма на лечение, откриваме една разлика, която се случва - между пациентите лекувани в Европа и пациентите, които се лекуват в България. Това е, че в България много по-рядко се прави т.нар. дебелоиглена биопсия - преди операцията се взима с помощта на една малко по-дебела игла, под ехографски контрол, с обезболяване се взима частица от съмнителната туморна тъкан, тя не е доказана все още, тя се доказва с този метод. Взимайки тази тъкан, ние имаме информация за биологията на тумора, което е изключително важно, за да се избере най-правилният подход за лечение", обясни в предаването "По първи петли" д-р Мариела Василева.

Дебелоиглената биопсия не е скъпа процедура

Проблемът е свързан със нормативната уредба на извършването на тази процедура, тъй като няма клинична пътека, за да бъде извършена безплатно дебелоиглената биопсия.

"Тя не е скъпа. Заплаща се цената на консуматива, тази игла, с която се извършва убождането, като цените варират. Около 70-80 лева струва една такава игла и се заплаща изследването след това на трите и в най-добрия случай четирите най-важни маркера за взимането на решение за лечение на рака на гърдата", допълни д-р Василева. 

Алтернатива на следоперативното облъчване

От 2017 година в Александровска болница има апарат за предоперативна лъчетерапия, каза специалистът: "Тази процедура е алтернатива на следоперативното облъчване на гърдата, но селекцията на пациентите е много строга, защото се изисква те наистина да бъдат в много ранен стадий на заболяването, с малък размер на тумора и без ангажиране на лимфни възли, за да може да се направи тази процедура. Това е една процедура, която отнема до 20 минути по време на оперативната интервенция. Мястото на туморното ложе се облъчва с радиация. Спестява на пациента пет седмици следоперативно ходене в отделение по лъчелечение и ежедневно облъчване и е много по-щадящ за съседните органи на гърдата, особено в случая, когато карциномът е на лявата гърда, много по-щадящ към сърцето и белия дроб", поясни д-р Мариела Василева. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хлебопроизводители в Силистренско: Ако има завишение, ще е с 10 ст., не с 10-15%

По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...

публикувано на 10.01.25 в 10:17
Галина Герасимова

Астрологът Галина Герасимова: От 2025 започва тенденция на революционни промени

" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей:  " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот.  Карл Юнг допълва: "Астрологията..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03