Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят американския опит в работата с хора с интелектуални затруднения

Трудови наставници подпомагат лицата с увреждания на реални работни места

Дневният център за обучение в трудови умения на хора с интелектуални затруднения е проект на Фондация "Светът на Мария".
Снимка: БГНЕС

Днес фондация „Светът на Мария“ ще представи иновативни американски практики за развиване на самостоятелни умения при хората с интелектуални затруднения. Това ще се случи от 17 часа в Литературен клуб „Перото“ в НДК в София.

Фондацията е събрала практики от американския опит в работата с лица с интелектуални затруднения, осъществявайки проект по програма „Социални иновации“ към Столична община. Материалите са адаптирани за нашите условия.

Сред темите са самостоятелно придвижване, боравене с пари, подобряване на хигиената, поведение на публични места, съобщи пред „Хоризонт“ Соня Джонева от фондация „Светът на Мария“. Тя уточни, че темите са съгласувани с хора, посещаващи дневния център към фондацията.

Работа в реални условия

Хората с интелектуални затруднения могат да се включат пълноценно в обществения живот, посочи Соня Джонева и даде примери от работното ежедневие на фондацията.

„Имаме 10 човека с интелектуално затруднение, които работят на истински, реални работни места – в ресторантьорския бранш, в офиси, като технически сътрудници, като хигиенисти. Те изпълняват задълженията си абсолютно отговорно, съвестно и пълноценно“, обясни тя.

„Повечето от нашите клиенти работят на половин работен ден, но заплатата, която получават, за тях е изключително важна, тъй като те в противен случай разчитат единствено на социалната си пенсия“, допълни Соня Джонева.

Снимка: БГНЕС

Трудовият наставник - ключова фигура

Ако хората бъдат подготвени и предварително обучени как да се справят с определена дейност, те могат да я извършват, подчерта Джонева.

„Много важна е подкрепата на трудовия наставник за тези хора. Точно затова ние имаме програма по трудова заетост, която осигурява подкрепа на работното място за хората с интелектуални затруднения.“

Соня Джонева изтъкна, че във фондацията имат изключително положителен опит с работодателите, с които взаимодействат. „Всички те се стремят да опознаят човека, служителя, който отива да работи при тях, като личност, да разберат какви са неговите особености и самите приемащи екипи да се съобразяват с това да работят с колега с интелектуално затруднение.“ 

Моделът трябва да се прилага на повече места
  

Въпросът е не колко са хората с интелектуални затруднения у нас, а дали те са обхванати от подкрепящата мрежа на държавните и общински услуги, както и от неправителствените организации, подчерта още Соня Джонева.

„А също така и семействата на тези хора, цялото ни общество – доколко успяваме всички ние да приемем тези хора и те да имат един пълноценен начин на живот. Това е по-големият въпрос.“

Има достатъчно мотивирани хора да работят като трудови наставници, изтъкна Соня Джонева, но според нея по-важно е „тази система на работа да бъде възприета на повече места и прилагана спрямо повече хора с интелектуални затруднения“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16