Церемонията по връчването на наградите ММЕТА (или Music Moves Europe Talent Awards) предстои в средата на януари следващата година в Грьонинген, Холандия. Тя е част от съпътстващата програма на един от най-големите музикални форуми в Европа - Eurosonic Noorderslag.
Всяка година компетентно жури избира няколко изпълнители, които да получат тези награди, а един от всички 16 номинирани ще спечели и специалната награда на публикатa.
Тази награда се определя след гласуване на сайта на наградите, а награда има и за гласувалите – самолетни билети до Холандия и обратно, две нощувки, пълен достъп до фестивала Eurosonic Noorderslag (15-18 януари 2020г.), както и посещение на церемонията по връчването на наградите MMETA, която ще се проведе на 17 януари. Още по-приятната изненада е, че наградата е за двама, така че всеки гласувал има шанса да сподели това страхотно преживяване с любим човек. Повече информация може да намерите на сайта на наградите.
В следващите седмици ще ви представим всеки един от 16-те номинирани изпълнители.
Днес избрахме да ви представим по-отблизо представителка на Белгия Шарлот Адижери.
Сензацията на белгийската поп сцена е родена и израснала в Гент, а родителите й са заселници от Карибите. През целият си съзнателен живот, изпълнителката е заобиколена от музика. По всичко личи, че Шарлот е наследила таланта и любовта си към музиката от нейната майка, която също е била певица. Тя израства с пеенето на майка си, което е включвало изключително богато жанрово разнообразие – от френските шансони и „йе-йе“ музиката, до карибските латино ритми. Сценичните изяви на Адижери започват в късните и тийнейджърски години, а по-късно учи музика в университета в Хаселет в родната Белгия. През това време тя става част и от малката, но завладяваща музикална ъндърграунд сцена на Гент, която по това време е разпознаваема чрез своите шумни хард-кор пънк банди.
През 2015-а тя създава WWater – собствен пост-пънк солов проект, който тя определя като терапевтичен начин да изследва личният си вътрешен свят. През същата година тя среща един от основните си колаборотори и днес – Болис Пюпюл, като двамата са част от звукозаписният лейбъл "Deewee"". Двамата започват да работят под псевдонима Адижери и се потапят сериозно в дълбините на дарк уейв музиката. Ето какво споделя 28-годишната изпълнителка за работата си с Болис: „С него говорим на един и същ музикален език и според мен в това отношение той притежава най-невероятният, разнообразен и енциклопедичен вкус. Но най-много ми допада това, че в музикалното си изразяване той е непринуден, неподправен и толкова истински. И да, не на последно място също като мен е повлиян сериозно от пънк музиката. Наистина е много ценно да имаш толкова близко до себе си човек, който никога не губи желание и енергия да прави музика!“.
Чрез общи приятели, братята Давид и Стефан Дюаел от електронното дуо Soulwax се свързват с нея и и предлагат да запише lip-sync видеовърху парче, което е част от продуцираният от тях саундтрак към филма “Belgica”. След като чуват наистина гласът и, нейната актьорска работа с тях се превръща в реална звукозаписна сесия, а след нея следват и още такива.
През 2017-а излиза първият и “EP” албум озаглавен "Charlotte Adigery"". През март тази година излезе нейната втора “EP” продукция, носеща заглавието“Zandoli”, а името идва от местното наименование на малък вид гущер, който се среща на о-в Мартиника, родното място на нейните родители.
Само преди две седмици пък излезе и новият и сингъл “Yin Yang Self-Meditation”, който представлява точно това, към което насочва и името. Това е една 17-минутна медитационна изповед, а ето как самата тя я определя: „Този запис е покана за вглеждане към това, което е вътре в нас. Не само към мен самата, надявам се и към тези, които ще го чуят. Това е ритуал за освобождаване от някои неща. Писна ми от това да съм заседнала в тази ограничаваща ментална реалност, в този мисловен затвор и исках да погледна отвъд това. Страданието не е породено от конкретният проблем, който ни измъчва. Постоянно се тревожим, че не получаваме достатъчно или че по някакъв начин сме били отхвърлени. Страхуваме се, че можем да останем неразбрани. Страх ни е дори от това, че не можем да контролираме бъдещето. В тази медитация, предизвиквам всички просто да слушат гласа ми в моето лично психологическо пътуване, чрез което искам да се сбогувам с всички тези грешни мисловни модели, с всички слепи страхове. Подобно откровение е способно да доведе до единение, разбиране и състрадание“.
Чуйте музиката на Шарлот Адижери и ако ви допаднат стилът и енергията ѝ, дайте гласа си за нея, защото един от вас може да спечели вълнуващото пътуване до Холандия.
Побързайте! Гласуването продължава до 15 ноември.
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Всеки има право да е щастлив, където намери за добре. Лично моето мнение е, че всеки може да учи навън. Въпросът е да намерим начин да се върнат..