Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 30 години от падането на Берлинската стена

Информационни табла със снимки като част от изложбата „Да си върнеш града“ в Берлин, която е едно от мероприятията за отбелязване на 30-годишнината от падането на Берлинската стена.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Добър ден, уважаеми зрители! От тази сутрин граждани на Германската демократична република могат да пътуват до Федералната република през Чехословакия. За напускането на ГДР те вече не се нуждаят от изходна виза, а единствено от документ за самоличност“.

Това обявява на днешния ден преди 30 години в новинарската си емисия германската обществена телевизия Цет Де Еф.

Няколко месеца по-рано едно съмнение за изборни манипулации отприщва протестната вълна в бившата ГДР, преляла в масови демонстрации и в кулминацията - падането на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г.

Днес в германската столица започват официалните мероприятия за отбелязването на 30-годишния юбилей.

Че изборите в бившата ГДР се манипулират, не е било тайна за никого. След затварянето на изборните секции на местния вот на 7 май 1989 г. стотици граждани на Лайпциг се обявяват за доброволци в броенето на бюлетините, което по закон им е разрешено, но до този ден никой не се е осмелявал да направи.

От тогава на всяко седмо число от месеца започват да се провеждат протестни демонстрации в Лайпциг, Дрезден и Източен Берлин с искане за свободни избори, свобода на словото и свободно пътуване зад границите на ГДР.

През октомври на пл. „Александерплац“ в разделения град се събират над 70 хиляди души в най-големия спонтанен протест в историята на Източна Германия. Месец по-късно пада Берлинската стена.

„Александерплац“ е едно от местата, където днес започва „седмица на спомените“ до края на седмицата ще се състоят различни събития, с които Германия ще отбележи 30-та годишнина от падането на стената.

„Преборихме се с диктатурата. Свободата, в която живеем днес, беше извоювана преди 30 години на улицата. Точно това искаме да припомним на хората, но и да се запитаме, дали днес всичко е наред“, казва Мориц ван Дюлмен от организационния комитет на честванията на мирната революция в Берлин.

30 години след промените германците не оценяват еднозначно прехода. 56 процента от западногерманците смятат, че преходът е бил справедлив. На същото мнение са едва 40 процента от хората в източната част.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ухапването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51