Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ход е национална кампания за контрол над болестта

Проф. Иван Миланов: НЗОК плаща терапия и в късни стадии на Паркинсон

Модерните терапии са по-щадящи за пациента

Снимка: Pixabay

Този месец от Българско дружество по неврология и Пациентската организация на хората с късен Паркинсон обявиха Национална кампания за контрол над болестта. За целта в 7 града ще се провеждат безплатни прегледи за пациенти с установен Паркинсон.
    

Страната ни вече разполага с всички модерни методи за терапия и в късните фази на Паркинсон и те се заплащат от Здравната каса, уверява проф. Иван Миланов, председател на Българското дружество по неврология и изпълнителен директор на Университетската болница „Св. Наум“.

„Здравно-осигурителната каса вече десет години заплаща лечение, което се прилага тогава, когато всички медикаменти спрат да действат. С това лечение пациентът живее толкова, колкото му е отредено, тоест той няма да загине от Паркинсонова болест.“

Медикаментите, които болните от Паркинсон приемат на хапчета, предизвикват увреждане на рецептори в мозъка, защото концентрацията на лекарствата в кръвта се колебае много силно. Съвременното лечение доставя същото лекарство, но във вид на гел, директно в дванайсетопръстника, като компютърът го подава капково – така, както мозъкът по принцип го използва, пояснява проф. Миланов. Това по думите му елиминира усложненията и „пациентът може да си живее почти нормално“.

При повечето пациенти се отчита много добър ефект. Подобно лечение има с подкожно инжектиране на друг медикамент, който овладява непроизволните движения, а от година НЗОК заплаща и невро-хирургично лечение, при което се поставя стимулатор в мозъка.

Закъснялата диагноза - характерна за цяла Европа

От пациентската организация обмислят да изградят Дневен център за болни с Паркинсон в столицата.

Тревожен факт е, че идват все повече болни със закъсняла диагноза, от порядъка на 4 - 5 години, изтъкват специалистите. Това е характерно и за Европа, където 30% от пациентите се диагностицират с 2 до 3 години закъснение. Първите симптоми на заболяването са неспецифични. Характерни са  е треперенето, несръчност на едната ръка, впоследствие тя спира да се движи при ходене.

Има и модерен начин за диагностициране на Паркинсон, който се прилага у нас, посочва още проф. Миланов. Радиоизотоп се инжектира и неговото натрупване в мозъка се проследява с гамакамера. „И се вижда дали симптомите, които виждаме, наистина отговарят на Паркинсонова болест.“

Новости се очакват както в лечението, така и в профилактиката на Паркинсон, съобщи проф. Иван Миланов. Все още в клиничната практика не е влязъл нито един от новите медикаменти в изпитание.

В научните списания се популяризира нов експериментален метод, който се изразява в насочване на ултразвук, който унищожава определено ядро в мозъка. Очаква се, че този метод ще реши част от проблемите на пациентите, подобно на невро-хирургична операция, с тази разлика, че мозъкът не се отваря.

Ваксини могат да решат проблема в бъдеще

Проф. Миланов акцентира и върху варианта да се разработят и въведат ваксини. „Ако тези ваксини се окажат удачни, очаква се те да унищожат това, което се мисли, че е причинителят на Паркинсоновата болест.“

Кампанията „Върни си контрола над Паркинсона“ е насочена предимно към пациенти, които от години са на терапия, но чувстват, че тя все по-малко им помага. За пациентите е много важно да бъдат диагностицирани в прехода към късните фази на болестта, за да запазят качеството си на живот.

Късната болест на Паркинсон настъпва, когато пациентът все по-често се нуждае от минимум 5 дози медикамент дневно, а периодът без симптоми е само 2 часа дневно.

"Става дума за пациенти, които имат неудовлетворение от начина, по който им действат лекарствата. Диагностицирана Паркинсонова болест, която е примерно преди 2,5,10 години. В един момент те самите са установили, че невролозите, с които общуват, не се справят така, както им се ще. Увеличават се дози, дават се по-чести приеми и въпреки всичко, в крайна сметка не се постига качествен живот, който пациентът иска. Ето, тези пациенти са най-подходящи в тези дни, които са обявени в момента, да отидат на преглед", коментира проф. Лъчезар Трайков, ръководител на Катедрата по неврология в УМБАЛ “Александровска”.

Темата е разгледана в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04