Днес в 16.30 в книжарницата на Първи корпус на Нов български университет почитатели ще си спомнят за Милчо Левиев. Ще бъде представен архивът на маестро Левиев, дарен лично от него на университета в началото на 2012 година.
"Ние, в Нов български университет, сме много длъжни на Милчо Левиев и трябва, надявам се не само тази есен, и не само по повод книгата на Владимир Гаджев, но и в следващите години, да продължим да си спомняме непрекъснато за него, тъй като той не само че е бил почетен професор на Нов български университет, но и правеше майсторски класове. И всъщност внасяше своя дух на свобода", обясни в предаването "Хоризонт до обед" доц. д-р Йордан Ефтимов.
За политиката, музиката, обществените нагласи, Държавна сигурност и общото между тях и Милчо Левиев разказва в книгата си „Артистът не е самотен остров” нейният автор и музикален критик Владимир Гаджев.
В книгата Милчо Левиев е показан много сложно, противоречиво, изтъкна Йордан Евтимов. "В книгата за Милчо Левиев може да се научи страшно много за София и Пловдив от 60-те години до наши дни. Какво се е случвало в тези градове, с техните институции, в оркестрите, в джаза изобщо в България, в джаза в Щатите и в света. Взаимодействието на Милчо Левиев с български и чуждестранни джазмени, с политици и какво ли не", допълни Ефтимов.
Книгата разкрива детайли от личността на музиканта Милчо Левиев.
"По-интересното е, че като много млад (ние бяхме на практика комшии, но не се познавахме, разликата ни във възрастта не позволяваше по това време да общувам с него), още тогава беше много остър характер, с много остри ръбове, които по много интересен начин отново се появиха вече в доста напредналата му възраст", допълни авторът на книгата Владимир Гаджев.
Статии за Милчо Левиев в български издания са събирани много трудно, посочи още Гаджев.
"Последното нещо, което успях да си набавя, беше на Петър Ступел, Бог да го прости, негова рецензия във вестник "Народна култура" тогава, за първия концерт в зала България, 1966 година, на Квартета "Джаз фокус 65". Аз си я набавих съвършено случайно, в архива на Манол Цоков в Габрово, за който също съм направил книга, която някъде януари може би ще излезе, защото той също е един от пионерите на тази музика в България като цяло", разказа пред "Хоризонт" Владимир Гаджев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..