Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени и предчувствия за Европа 30 години след падането на Берлинската стена

Биргит Касовиц: Наследството на Улоф Палме е важно за цялото човечество

Биргит Касовиц през 2015г. с тогава външния министър Франк-Валтер Щайнмайер (днес президент на ФРГ)
Снимка: (c) Birgit Kassovic, личен архив

Защо е нужна политическата психология и как психологията може да отключи разбирането за сложните политически процеси в Европа и света? 

Това е история на една среща - между Юга и Севера, Изтока и Запада, в която се преплитат голямата политическа история и малкият човешки разказ.

Биргит Касовиц определя себе си като "шведска германка", тя е ангажирана с наградата за мир на името на Улоф Палме - шведският министър-председател, убит в средата на 80-те години.
Името на Касовиц се свързва и с разширяването на Обществото на германските психолози и политически психолози, създадено след края на Втората световна война от нейния вуйчо - д-р Валтер Якобсен, който през 30-те години на ХХ век напуска нацистка Германия и бяга в Швеция.

В продължение на години Биргит Касовиц е председателка на борда на Обществото на приятелите на Улоф Палме. 

Наследството на Улоф Палме

Шведският политик Улоф Палме има ключова роля в международната политика от 60-те години насам заради твърдата му позиция за неутралитет спрямо великите сили. Палме често критикува външната политика едновременно на САЩ и на Съветския съюз, както и на авторитарни  режими като тези на Франко, Салазар и Хусак в Чехословакия.

Улоф Палме казва, че обществото става по-силно, когато са по-силни неговите членове, а това се получава само ако споделяме доброто един с друг. Какво е наследството на Улоф Палме днес според Биргит Касовиц. "Важно е наследството на Улоф Палме за цялото човечество. Това е, което е той и за мен", споделя Касовиц за предаването "Хоризонт до обед".

Наградата Улоф Палме за мир се случва в свят, който става все по-враждебен и пълен с още по-нови войни - информационни, локални, търговски. Лесно ли е да се намерят хора и организации с истинско призвание за мир?

"Не точно. Хората, които могат да получат наградата, трябва да идват от този регион, но те работят по целия свят, така че периметърът на каузите и териториите не е ограничен. Например работят за училищата в Афганистан, или лекари, които безвъзмездно работят в Латинска Америка, без да получават никакви пари - например сегашният ни финансов министър е носител на тази награда. Защото ние сме единствената награда за мир на името на Палме извън Швеция - има "Палме център" и "Палме фонд", които дават награда и отбелязват рождения ден на Улоф Палме, а ние винаги го правим в деня на неговата смърт", разказва Биргит Касовиц.

Големите политици винаги се сблъскват с омраза

Убийството на шведския политик Улоф Палме остава неразгадано докрай. Днес знаем ли повече за смъртта му и за неговия убиец?

"Все още всичко е спекулации и до днес не е ясно. Лично аз мисля, че го уби омразата, омраза спрямо неговите действия, омразата на всички, които не искаха да видят истинска реализация на мира и на социализма, който тогава идваше от Швеция и можеше да стане по-разбираем и за света. Големите политици, наистина мащабно мислещите и действащите политици, винаги се сблъскват с омраза."

Мисията на политическата психология

Какво представлява политическата психологи, една дисциплина, която д-р Валтер Якобсен иска да развива в Германия след Втората светолвна война? "Политическата психология се базира върху връзката между властта и доминацията от една страна с нашата субективност, от друга. Тоест изследва връзката между властта с нашите чувства, идеи, вярвания и поведението в политиката и обществото. Така, през психологически ключ, могат да бъдат изследвани отношенията между съседи, групи от хора, малцинства, но също така и между колеги, подчинени и началници. Политическата психология може да даде отговор и на въпроси като защо нарастват ксенофобията, национализмът, омразата и предразсъдъците, кои емоции и модели на поведение се подсилват от управлението чрез диктатура, какво мотивира хората към кураж и смелост и какво - към приспособяване, как междукултурните конфликти да бъдат разбрани и разрешени", отбелязва Биргит Касовиц.

Касовиц е съосновател и член на Обществото на името на д-р Валтер Якобсен за политическа психология и политическо образование. Якобсен създава Обществото на германските психолози през 1946 година, след Втората Световна война. "Това е обществото на всички психолози в Германия. В началото са само  21 основатели, а днес членовете са близо 12 хиляди".

Якобсен и съпротивата срещу Хитлер

Интригуваща е ролята на доктора по психология Валтер Якобсен в съпротивата срещу Хитлер и нацисткия режим.

"Чичо ми емигрира в Швеция заради своите възгледи, той не е могъл да живее, да мисли, да говори в условията на разрастващия се нацизъм през 30-те години на ХХ век. Заминава за Стокхолм където основава частния Институт за практическа психология, който подпомага избора на професионално развитие например. А за либералната съпротива срещу Хитлер - навремето никой не знаеше за това. Едва по-късно разбрахме какво са правили хора като него срещу нацизма", допълва Биргит Касовиц.

Чудо ли е падането на Стената

Помириха ли се Изтокът и Западът след падането на Берлинската стена и края на Студената война? Биргит Касовиц възкликва, че това за нея е било "истинското чудо".
"За мен беше щастие, което не можеше да е истина. Не можех да повярвам на очите си. Никога не бяхме мислели, че стената ще падне и хората ще се съберат. Имаше и много разделени семейства и родове. Никой не можеше да предположи това щастие и тази радост. Такава еуфория никога не бях виждала преди. И границата, която някога беше мъртва зона, зона на смъртта, днес е просто един зелен пояс - зелен колан, който преминава през тялото на обединения град. Дървета, животни, човешки същества просто и свободно преминават през това, някога озъбено пространство на бетон и бодлива тел, и то без страх, че може да бъдат застреляни."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10