Хана Стивънс и Уил Бъкингам са британски писатели, създатели на сайта "Уинд енд боунс". Отскоро са в България и започват курсове по творческо писане тук, първият от които започва днес.
"Имаме твърде дълга връзка с България. Преди доста години написах книга, чието действие се развиваше тук. Тя беше преведена на български, заглавието й е "Произходът на лирата". Освен това ние имаме приятели в Софийския университет. Когато фондация "Университетска англицистика и американистика" ни покани да дойдем в България да започнем курсове с тяхно партньорство, веднага приехме предизвикателството", обясни Уил Бъкингам в предаването "Закуска на тревата".
"Бяхме много развълнувани. Всъщност започваме два курса. Единият ще бъде в продължение на три седмици, два пъти в седмицата, а другият ще се провежда през уикенд. Триседмичният курс започва на 3 декември. Цялата информация за курсовете е на нашия уебсайт. Нарича се "Историите които ни изграждат", допълни Хана Стивънс.
Курсът е посветен на писане от първо лице, писане на мемоари, автобиографии, творчество при писането на нехудожествена литература, есета с подчертано авторско присъствие - и всички подобни жанрове.
"Така, че ние ще окуражаваме участниците да пишат истории, които са важни за тях самите, да описват собствените си преживявания, да разказват за миналото си и да работят върху разгръщането на историите си, да ги редактират, да проучват такива въпроси като истинността и художествената творба, етиката, дори темата за лъжата и да помислят как да си създадат читателска аудитория, как да потърсят редактори и да се ориентират сред издателствата. Как да направят тези истории достояние на света, т.е. да се свържат с аудиторията си", изтъкна Уил Бъкингам.
Курсовете по творческо писане ще се провеждат на английски език.
"В миналото организирахме курсове, в които хората пишеха на много езици. Този курс обаче ще бъде фокусиран повече върху английския език, защото той ще бъде работният език. Но не е необходимо английският ви да е красив и безупречен, просто трябва да бъде по-добър от нашия български", уточни с усмивка Уил Бъкингам.
От години Хана Стивънс работи по темата за имигрантите, за изчезването и трафика на хора.
"Ние използваме творческото писане като инструмент, за да помогнем на хора с маргинализирани гласове, гласове, които не са непременно чути, не са мейнстрийм. Работили сме по темата за бежанците, работили сме с групи по теми, свързани с джендър, със сексуалните малцинства. Бихме искали да работим и по проекти, свързани с ромските общности. В нашата работа има и елемент на социална справедливост. Използваме творческото писане като инструмент, за да помогнем на хората да изразят собствения си глас", посочи още Хана Стивънс.
Срещат ли британските автори негативни нагласи и предразсъдъци у нас?
"Да, познаваме нагласите. Водили сме много разговори с български приятели по тези въпроси и знаем за това. Във всяка част на света има предразсъдъци. Там, откъдето идваме, от Великобритания, също ги има. Реалността на място е, че хората могат да разкажат много и най-разнообразни истории, съществува огромно богатство от преживявания. Това, към което се стремим, е това богатство от човешки преживявания да излезе наяве, да накараме хората да го споделят един с друг и точно чрез това споделяне може да се сложи началото на премахването на тези предразсъдъци. Това е много дълготрайна задача и тук в България, и във Великобритания, пък и навсякъде по света. Но пък е задача, която си струва", обясни Уил Бъкингам.
Защо са решили да нарекат сайта си Wind&Bones - вятър и кости?
"Хрумна ни преди няколко години. Идеята дойде от един китайски учебник по писане от шести век, наречен "Литературният ум и дялането на дракони". В него има глава, в която се говори за това, че вятърът и костите са много важни характеристики на литературата. Писателят се нуждае от вятъра, от духа, за да вдъхне живот на словото, но се нуждае и от структура, от взискателност, точност, т.е. от костен скелет. Така че тази идея за съчетаването на структура и дух е важна за писането, за социалната справедливост и активизъм, важна е въобще в живота. Затова сметнахме, че името е много подходящо", поясни Уил Бъкингам.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..