От следващата година в две нови общински училища в Пловдив ще се въведе обучение за първокласниците по методите на Мария Монтесори. От 4 години образователният подход набира скорост в града като е по-застъпен в детските градини - групите вече са 39. Има и 2 яслени групи. Нови 25 преподаватели получиха грамотите си за успешно завършен курс по програмата Монтесори. Така техният брой става 130. Тези учители обучават повече от 1200 деца.
"Голямата промяна, която се случи, е в желанието на огромен брой учители да променят средата - нещо, което виждаме в много различни нива в образователната система и което, в крайна сметка, ще промени и качеството на образование, а ако щете - и външното оценяване и външните тестове като ПИСА. ХХI век промени изключително много икономиката, обществения ред...има нужда и от фундаментални промени в образователните системи по света, не само нашата е изправена пред предизвикателства. Монтесори е един от най-популярните педагогически методи в света. За България е относително нов като подход и като начин на работа", каза заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов.
Предимствата на метода Монтесори според преподавателите
"Страхотен простор за развитието на децата. Получават знания и ги окриля с по-големи сили".
"Всички неща се прилагат на практика. Всяко нещо, което се направи се показва и децата го усвояват чрез ръчички, очички. В стаята има движение не е така - статично да стоят. Децата са по-спокойни, по-свободни"
"Най-трудното в прилагането на Монтесори педагогиката е промяната във възрастните като отношение към детето и като нагласа то да бъде насърчавано да прави открития в своето ежедневие", каза психологът и обучител по Монтесори с международно признание Ренета Венева. Тя допълни:
"Имаме колеги, които 30 години са били насърчавани силно да обгрижват децата, да правят нещата вместо тях, да ги хранят в устата, да ги обличат, да им казват, че като пораснат ще могат, а в момента още са малки и не могат... Сега се опитваме да променим тази нагласа към децата, защото всички казваме, че децата са различни в 21-ви век. Да, различни са и очакват различно отношение, различно доверие, различна подкрепа. Голямото предизвикателство е за възрастните. Децата добре се справят".
"Предимството на метода е, че поощрява децата да бъдат себе си", каза и Даниела Коцова - майка на момиче, което посещава група за обучение по метода Монтесори в детска градина "Буретино":
"Искаме да продължим, искаме да видим резултата в дето си".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..