Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евелина Славкова, "Тренд": Българите одобряват тол системата

22% смятат, че трябва да се плаща за цялата пътна мрежа

Снимка: Радио ВИДИН

Нагласите на българите към въвеждането на тол системата са изключително позитивни. Това е един от изводите в проучването на Изследователски център „Тренд“, направено по поръчка на Агенция „Пътна инфраструктура“. 77% от запитаните оценяват като справедливо изискването тежкотоварните автомобили и автобусите да плащат тол такса. Проучването е проведено в периода 30 ноември – 6 декември.

Дълго отлаганата във времето тол система за преминаване по републиканските пътища сега има възможност да стартира с най-модерната в момента технология, която не прави „тапи“ по пътищата, изтъкна пред „Хоризонт“ социологът Евелина Славкова от „Тренд“.

Ще се променят ли цените на стоките

Относно заявените протести от страна на превозвачите и заиграването със страховете на хората за поскъпване на определени стоки заради тол таксите Славкова изтъкна, че според анализ на Световната банка до 2 стотинки ще се увеличи цената на килограм на основни храни като ориз и брашно.

„Но трябва да имаме предвид, че един тир не превозва 1 кг ориз и 1 кг брашно, а превозва тонове“, посочи Евелина Славкова, която вижда в опита за създаване на напрежение по-скоро спекулации. По отношение на автобусните превози и цените на билетите за пътуване тя допълни, че вероятно ще има такова, но институциите и браншът трябва да се договорят за поносимо по-високи цени, „защото иначе всичко останало би било спекула“.

Евелина Славкова

22% от българите са на мнение, че правителството е направило много големи отстъпки спрямо превозвачите, установява още изследването на „Тренд“. Първоначалният замисъл тол таксите да обхващат над 10 хиляди километра бе ревизиран от Министерството на регионалното развитие до 6 хиляди километра.

Да се плаща за цялата пътна мрежа

„Тук се обхваща наистина малка част от републиканската пътна мрежа и много пътища остават без тази тол система, тоест могат да минават без да заплащат тол такси. 22% от българите са на мнение, че трябва превозвачите да плащат за цялата републиканска пътна мрежа от 20 хиляди километра. 25% са на мнение, че този първоначален обхват трябва да се увеличава постепенно до пълното покритие на цялата републиканска пътна мрежа“, поясни Славкова.

72 на сто от българите знаят за въвеждането на тол системата от март догодина, установява още изследването на "Тренд".

Поскъпване ще има

Превозите безспорно ще се оскъпят, коментира пред „Хоризонт“ Валентин Неделчев, собственик на транспортна фирма. „Защото това, което ще се плаща тепърва, е повече от това, което плащахме до момента. Оскъпяването на превоза, ако говорим на километър, ще е с около 10 до 15% на пропътуван километър“, прогнозира той.

Трябва да се отделят две групи превозвачи – превозващите стоки и товари на територията на страната и пътуващите транзитно, като първата група ще бъде по-засегната от новата разценка. От друга страна трафикът на транзитни автомобили с чужда регистрация досега е бил облагодетелстван, посочи още Неделчев.

Запитан ще има ли спекулативно увеличение на цените на превозваните стоки, Валентин Неделчев изрази мнение, че това не може да стане, защото конкуренцията е много голяма. „Това става, където няма конкуренция, където има монополи. В бранша конкуренцията е изключително силна.“

Въвеждането на системата е без алтернатива, подчерта Валентин Неделчев. За планирания първоначален обхват на тол системата той смята, че не е голям. „Така или иначе трябва да се плаща по всички пътища. Друг е въпросът дали всички пътища, по които ще се плаща, си заслужават цената, която ще заплати превозвачът.“

Двете интервюта чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04