Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Осъденият на смърт идва“ в операта на Тел Авив

Снимка: The Israeli Opera

Има ли нови жанрове на съвременната опера? На този въпрос са се опитали да отговорят в Телавивската опера, когато са поканили израелския режисьор и настоящ художествен ръководител на операта вАтланта Томер Звулун. Избрал е едно от най-успешните съвременни американски произведения в този жанр. Нарича се „Dead man walking“/„Осъденият на смърт идва“.

Не, това не е опера на ужасите, а на протеста. Музикалните критици я сравняват с творбите от епохата на веризма в Италия. И „Селска чест“, и „Палячо“ са написани по истински случаи, описани с по три изречения в тогавашните вестници. Операта „Dead man walking“ е по автобиографичен бестселър на католическата монахиня Хелън Прежан, който й е донесъл престижната награда Пулицър и е екранизиран от Тим Робинс, (в главните роли Шон Пен и Сюзън Сарандън, получила за тази роля „Оскар“). При такава предистория сигурно не е било лесно на композитора Джейк Хеги и на либретиста Терънс МакНейли да напишат оперна творба, и то истинска драматична опера.

„Осъденият на смърт идва“ е музикален протест срещу смъртното наказание ( в САЩ то и до ден днешен е факт). Сюжетът е такъв, че сякаш напълно го оправдава: 17-годишни момче и момиче отиват да се къпят в морето на лунна светлина. Пресрещнати са и изнасилвани многократно от двама пияни 37- годишни безделници. Накрая юношите са убити по особено мъчителен начин.

Единият от насилниците се обръща към много известната монахиня сестра Хелън, чиито успехи в работата с трудни деца са направили медиен герой. Посетила подсъдимия в затвора, монахинята се нагърбва да лобира в негова полза. Разговаря с родителите на убитите юноши, на които се опитва да внуши, че няма да си върнат децата, ако настояват убийците им да отидат на електрическия стол. Повиква в съда майката на единия от убийците, която разказва драматично какво добро дете е бил той и колко се е грижил за близките си.

Ролята на тази майка е най-доброто постижение в целия спектакъл и като музика, а и като вокално изпълнение на Мария Зифчак, отличаваща се с прекрасен глас и артистичност. Друг е въпросът дали може да се поставя знак на равенство между родителите на жертвите и на убийците.

Има какво да се желае от израелското сопрано Мая Лахиани, в ролята на сестра Хелън. И ако никой не може да й помогне по отношение на гласовите данни, режисьорът Томер Звулун, когото смятат за един от най-добрите в света, е можел да измисли повече предлагани обстоятелства, за да стане ролята по-драматична. А съдбата на монахинята е наистина интересна. Разбираме го по едно безспорно журналистическо постижение: интервю с близо 90-годишната Хелън, по чиято автобиография е операта. Тя и да сега е активистка на движението против смъртното наказание. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Концерт от „Дни на класиката“ в Балчик през 2023 г.

"Дни на класиката" в Балчик ще се проведат за 15-и път

Петнадесетото издание на музикалния фестивал "Дни на класиката" започва на 20 юли, събота , в Балчик.  Тази година в центъра на вниманието е клавирната музика, защото Община Балчик се сдоби с два нови рояла . Средствата за тях бяха събирани в дългогодишна кампания, която започна през 2017 г.  Големият концертен роял пристигна през есента на..

публикувано на 18.07.24 в 17:04
 Проф. Ваня Добрева

Ваня Добрева: Когато човек се докосне до света на Александър Божинов, разбира, че животът е усмивка

Темата за историята като шарж, през живота и творчеството на родоначалника на българската карикатура Александър Божинов представяме в "Нощен хоризонт" с проф. Ваня Добрева . С нея говорим за човека, който положи основите на политическата карикатура в България и остави незаличима следа в историята на нашата култура.  Самият Александър Божинов..

публикувано на 16.07.24 в 12:17

Изтича срокът за българското предложение за "Оскар"

До 18 юли ще се приемат номинации кой филм да е българското предложение за "Оскар", съобщават от Министерството на културата. На какви критерии трябва да отговаря националното предложение? Съгласно правилата на Американската филмова академия в категорията за международен филм право да участват имат анимационни, документални и игрални..

публикувано на 14.07.24 в 08:46

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков

"Не си отивай" е първата песен на Цветелин Наков . Тя е сбъднатата негова мечта. Цял живот е искал да се занимава с музика. Автор на текста на песента е Дамян Дамянов. "Тук е мястото да благодаря на Надежда Захариева за невероятната възможност да изпея точно този текст на Дамян Дамянов." В избора на песен е замесен Рафи Жамакорцян, който е създал..

публикувано на 14.07.24 в 08:02

Мъдростта на потомката Райна Дамянова

Всъщност не ви казвам нищо ново. От двама дълбоки поети, нормално е поне една наследница да продължи поетичната нишка, макар и по свой самобитен начин. Това прави Райна Дамянова, дъщерята на Надежда Захариева и Дамян Дамянов, в стихосбирката "До мръкване", издадена в края на миналата година. Красиво оформена, книгата съдържа изблици от..

публикувано на 14.07.24 в 05:32
Олга Дойкова

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Приз "Олга Камбурова" за цигуларката Олга Дойкова

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Галаконцерт "Музикант на годината 2023" - видеозапис 16-годишната цигуларка Олга Дойкова получи специалната награда "Олга Камбурова" в подкрепа на младите..

публикувано на 12.07.24 в 21:07
Момент от протест на културни дейци срещу недостатъчното финансиране на сектора от държавния бюджет

ПВУ - глътка въздух за творците

Подкрепата за културата в Плана за възстановяване и устойчивост е двойно по-висока от тази в националния бюджет . Това обясни пред БНР Асен Асенов, културен мениджър, директор на Фондация "Едно за култура и изкуства". По думите му, налице са гаранции, че българските творци ще получат достатъчно много средства, "за да няма оправданието,..

публикувано на 12.07.24 в 11:09