Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Осъденият на смърт идва“ в операта на Тел Авив

Снимка: The Israeli Opera

Има ли нови жанрове на съвременната опера? На този въпрос са се опитали да отговорят в Телавивската опера, когато са поканили израелския режисьор и настоящ художествен ръководител на операта вАтланта Томер Звулун. Избрал е едно от най-успешните съвременни американски произведения в този жанр. Нарича се „Dead man walking“/„Осъденият на смърт идва“.

Не, това не е опера на ужасите, а на протеста. Музикалните критици я сравняват с творбите от епохата на веризма в Италия. И „Селска чест“, и „Палячо“ са написани по истински случаи, описани с по три изречения в тогавашните вестници. Операта „Dead man walking“ е по автобиографичен бестселър на католическата монахиня Хелън Прежан, който й е донесъл престижната награда Пулицър и е екранизиран от Тим Робинс, (в главните роли Шон Пен и Сюзън Сарандън, получила за тази роля „Оскар“). При такава предистория сигурно не е било лесно на композитора Джейк Хеги и на либретиста Терънс МакНейли да напишат оперна творба, и то истинска драматична опера.

„Осъденият на смърт идва“ е музикален протест срещу смъртното наказание ( в САЩ то и до ден днешен е факт). Сюжетът е такъв, че сякаш напълно го оправдава: 17-годишни момче и момиче отиват да се къпят в морето на лунна светлина. Пресрещнати са и изнасилвани многократно от двама пияни 37- годишни безделници. Накрая юношите са убити по особено мъчителен начин.

Единият от насилниците се обръща към много известната монахиня сестра Хелън, чиито успехи в работата с трудни деца са направили медиен герой. Посетила подсъдимия в затвора, монахинята се нагърбва да лобира в негова полза. Разговаря с родителите на убитите юноши, на които се опитва да внуши, че няма да си върнат децата, ако настояват убийците им да отидат на електрическия стол. Повиква в съда майката на единия от убийците, която разказва драматично какво добро дете е бил той и колко се е грижил за близките си.

Ролята на тази майка е най-доброто постижение в целия спектакъл и като музика, а и като вокално изпълнение на Мария Зифчак, отличаваща се с прекрасен глас и артистичност. Друг е въпросът дали може да се поставя знак на равенство между родителите на жертвите и на убийците.

Има какво да се желае от израелското сопрано Мая Лахиани, в ролята на сестра Хелън. И ако никой не може да й помогне по отношение на гласовите данни, режисьорът Томер Звулун, когото смятат за един от най-добрите в света, е можел да измисли повече предлагани обстоятелства, за да стане ролята по-драматична. А съдбата на монахинята е наистина интересна. Разбираме го по едно безспорно журналистическо постижение: интервю с близо 90-годишната Хелън, по чиято автобиография е операта. Тя и да сега е активистка на движението против смъртното наказание. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ана Цанкова и Диана Юсколова (от ляво на дясно)

Ана Цанкова и Диана Юсколова ще четат стихове на 13 ноември в търсене на позитивното в живота

Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..

публикувано на 12.11.24 в 12:40
Греди Асса

Художникът Греди Асса представя новата си изложба "През времето"

Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс".  " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР.  "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..

публикувано на 12.11.24 в 12:14
Елина Дашина

Елина Дашина: С "Do not let it go" идва с посланието да запазим обичта!

"Тази песен се появи в труден за мен момент, нейният живот е доста дълъг, сподели за "Хоризонт" певицата и пианистка Елина Дашина за най-новата си песен "Do not let it go". Композиторът Боян Христов прави нов аранжимент на песента "Do not let it go".  Боян Христов подготвя първия си солов албум Елина Дашина записа много различен..

публикувано на 12.11.24 в 11:39
Дарина Янева

Художничката Дарина Янева празнува 60-годишнина с нова изложба

По повод своята 60-годишнина майсторът на сухия пастел у нас Дарина Янева открива своя изложба в галерия "Българи".  "В моя избор и начина, по който е протекло моето образование, по-същественото е пейзажът или картината да има отлика с почерк, който да показва авторско присъствие. При мен с огромно внимание е желанието да направя едни обобщения,..

публикувано на 12.11.24 в 10:20

Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в Смолян

Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в киносалона на Планетариума в Смолян. Спектакълът представя по нов, провокативен и игрив начин комуникацията между хората и откритите ѝ предизвикателства – отчуждението, откъсването от матрицата и нежеланието за разбиране на другия. Главният герой - Палавото носле, е изследовател, който търси..

публикувано на 12.11.24 в 08:17

Фестивал на Френския Филм за 14-и път на "Киномания"

В рамките на фестивала „Киномания“ за 14-ти път ще се проведе Фестивалът на френския филм. Специално за предаването „Евробокс“ Едуар Морно- аташе по културното сътрудничество във Френския институт в България разказа: „ Тази година сме  подготвили програма, в която преобладават известни емблематични фигури като Франсоа Трюфо, Изабел Аджани, Морис..

публикувано на 11.11.24 в 13:56
Еленко Касалийски

Документалната лента "Отвъд предела" и предизвикателството да правиш наука на Антарктида

На 18 ноември в кино "Люмиер" българската публика ще може да види премиерно документалната лента "Отвъд предела". Тя е част от програмата на "Киномания" - един от най-утвърдените фестивали у нас.  Режисьорът Еленко Касалийски  разказа пред БНР, че е трудно да се снима на Антарктида, защото там духа силен вятър и е много влажно. "Във..

публикувано на 11.11.24 в 08:55