Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С „Тоска“ беше открит сезон 2019/2020 на Миланската Скала

Снимка: Teatro Alla Scala

На празника на Милано бяха запалени коледните светлини в града.Великолепна дигитална 12-метрова елха заблестя в Галерия Виторио Емануеле, под патронажа на Кметството на Милано и специалното присъствие в церемонията на кмета на града Джузепе Сала, а 37-метрово коледно дърво блесна на площад Дуомо. По традицияпрожекторите бяха насочени към световното културно-музикално събитие, което всяка година потопява града в несравнима празнична атмосфера – откриването на новия музикален сезон 2019/2020 в Миланската Скала.

За първи път в историята на миланския театър на този ден завесата бе вдигната от шедьовъра на Пучини“Тоска”.Огромни екрани бяха инсталирани на площади, в кина и театри, в Консерваторията “Джузепе Верди” и затвора Сан Виторе в Миланов трепетно очакване на премиерата на операта, изпълняванa от световни имена на диригенти и легендарни гласове: през 1974 г. с маестро Франческо Молинари Прадели, българското оперно дарование Райна Кабаиванска и Пласидо Доминго, през 1980 г. отново с участието на Райна Кабаиванска и Лучано Павароти, а през 1989 г. с незабравимата Гена Димитрова. Неслучайно сред специалните гости на вечерта, поканени да коментират спектакъла, бе именно Райна Кабаиванска, изпълнила главната роля в операта на Пучини над 400 пъти в своята кариера.

Малко преди началото на спектакъла фоайето на театъра се изпълни с изтъкнати гости, сред които бяхапрезидентът на италианския сенат Елизабета Казелати, кметът на Милано Сала, министърът на вътрешните работи Лучия Ламорджезе, министърът на спорта Винченцо Спадафора, вицепрезидентът на Коституционния съд Марта Картабиа, Пати Смит, италианските актьори Виториа Пучини и Клаудио Сантамариа, дизайнерите Долче и Габана, Карла Фрачи в класическо бяло, която на въпрос на журналисти, с какво омайва Миланската Скала, искрено споделя: “Не бих могла да кажа  – за мен Скалата е дом!”

Премиерата започна в 18 ч., присъстващите в залата се изправиха на крака, последваха 4-минутни аплодисменти за президента на Република Италия Серджо Матарела, в залата прозвуча химнът на Италия и отново аплодисменти. В тази приповдигната атмосфера на сцената се изкачи музикалният директор на Ла Скала и диригент на операта маестро РикардоШайи.

В дните преди премиерата имаше огромен интерес към творбата на италианския композитор и избора на маестро Шайи да представи операта в оригиналната версия от световната премиера, състояла се на 14.01.1900 г. в Театро Костанци в Рим. “През годините на обучение и дирижиране чувствах все по-силно нуждата от нова визия към шедьоврите на композитора, която да отразява музикалните дебати. Изучих всеки детайл на оригиналната партитура. Осем са непознатите музикални елементи, които ще напомнят за себе си на премиерата” сподели маестрото. Рикардо Шайи, посветил голяма част от кариерата си именно на Пучини, получи заслужените аплодисменти на присъстващите в залата за своето брилянтно дирижиране! “Поех палката в ръка на 13-годишна възраст, сблъсквал съм се с различни партитури и днес търсенето на малко познати оригинали на опери е пламъкът, на който дължа любовта към музиката и моята професия” каза още маестро Шайи.

На режисьорския пулт имахме удовоствието да видим добре познатия на италианската публика Давиде Ливермор. С дебют в Ла Скала през 2017 г. с “Тамерлан” на Хендел, последвана от “Дон Паскуале” през 2018 г. и огромен успех с “Атила” на откриването на миналогодишния сезон, Ливермор получи изключително висока оценка за своя режисьорски усет. “Миланската Скала има дълга да върне на публиката шедьоври в техния оригинал. Моята задача е пътешествие в партитурата в търсене на духовното” ” сподели Ливермор. А след първия антракт италианският режисьор коментира: “Днес е голям празник за италианската култура, един от най-големите!” Перфектна бе симбиозата на Ливермор с известната италианска компания на дизайнери и архитекти, автор на сценографията, “Джо Форма”. Великолепни фрески и подвижни мостове на сцената бяха само част от елементите на внушителния спектакъл, на който станахме свидетели.  Аплодисментите бяха и за носителя на наградата “Абиати” за 2013 г. и автор на пищните костюми на изпълнителите Джанлука Фаласки.

В ролята на “Тоска” бе световноизвестният оперен талант Анна Нетребко. Руският сопран отбеляза четвърто участие в откриването на сезона на Миланската Скала след успешни премиери в “ДонЖуан” през 2011 г., “Жана Д’Арк” през 2015 г. и “Андре Шение” през 2017 г. Нетребко ни покори със силно сценично присъствие, а допуснатата грешка в края на второ действие не попречи на високото признание, което сопранът получи за своето великолепно участие в премиерата.

След изява в откриването на сезон 2005/2006 г. с “Идоменей” и “Жана Д’Арк” за сезон 2015/2016 г., Франческо Мели ни впечатли с брилянтно изпълнение в ролята на Каварадоси. “Толкова силно погълнах ролята, че по време на репетициите след края на арията от трето действие “Lucevan le stelle” се просълзих” сподели тенорът. След участие в “Андре Шение” на 7 декември 2017 г., един от най-изявените баритони, Лука Салси, бевеликолепен Барон Скарпия. Овациите бяха и за Карло Чини, който бе Анджелоти, за Алфонсо Антониоци в ролята на свещеника и Карло Бози в ролята на Сполета. Неслучайно маестро Шайи коментира: “В оперите на Пучини не съществуват второстепенни роли, всички са главни роли, с определена тежест.”

Спектакълът завърши с рекордните за последните години 16-минутни аплодисменти. Отсъствието на обичайните освирквания от ложата беше доказателство за огромния успех и признание за целия звезден състав.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мистериите на Хухла

Българи, гърци и турци ще се надиграват, надпяват и надсвирват на фестивала "Мистериите на Хухла"

Фестивалът "Мистериите на Хухла" се разширява териториално и времево. В мистичното ивайловградско село ще се срещнат представители на три етноса – българи, гърци и турци. Те ще се надсвирват, надиграват, надпяват и надприказват в продължение на три дни – от 21 ви до  23 – ти септември. Иван Бунков, инициатор и организатор на "Мистериите на..

публикувано на 16.09.24 в 12:40
Част от основния актьорски състав в

"Шогун" в очакване на триумф на наградите "Еми"

Новата телевизионна адаптация на романа "Шогун" на писателя Джеймс Клавел се очаква да триумфира на американските награди "Еми" - телевизионният еквивалент на "Оскарите". Церемонията ще се състои в Лос Анджелис тази нощ българско време. Наградите "Еми" ще бъдат връчени за 76-и път и се очаква за първи път носителят на най-престижната..

публикувано на 15.09.24 в 08:54

Новият албум на пианиста Иван Янъков вече е на световния пазар

От днес, 13 септември, на световния музикален пазар излиза най-новият албум на българския пианист Иван Янъков . В него са включени произведения за соло пиано от Цезар Франк, Йозеф Хайдн и Сергей Рахманинов.  Изпълнителят споделя, че това е музика, която познава отдавна, но сега се връща към нея, за да я изработи в детайли и да я представи студийно...

публикувано на 13.09.24 в 16:50

Голямата меса от Антон Брукнер ще звучи в чест на 200-годишнината му в София

На 20 септември от 19:00 часа в зала „България” почитателите на класическата музика ще има шанса да чуят една от мащабните творби на Антон Брукнер – Голяма меса № 3 във фа минор за солисти, хор и оркестър. Концертът е посветен на 200-годишнината от рождението на забележителния австрийски композитор, станал особено популярен със своите..

публикувано на 13.09.24 в 15:44
Габровският камерен оркестър

Дни на камерната музика - за 48-и път в Габрово

И тази година габровската публика има шанса предсезонно да се радва на ценни музикални събития - традиционните Дни на камерната музика започват на 15 септември и ще продължат шест поредни вечери. Фестивалният афиш, съставен за пореден път от диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов, предвижда гостувания в града на български изпълнители,..

публикувано на 13.09.24 в 15:05
Любомир Пипков

Спомен за хоровите шедьоври на Любомир Пипков

На 6 септември се навършиха 120-годишнината от рождението на един от най-ценените български композитори - Любомир Пипков.  В своето творчество той пресъздаде духа на епохата - независимо от жанра, в който композираше. Но за една личност с толкова богата душевност и едно толкова извисено творчество е трудно да се говори в малкото минути,..

обновено на 13.09.24 в 14:37
Пламен Димитров

Пламен Димитров - Между "Гласът на България" и операционната

"Трябва ми много малко време, да видя някои сцена и в мен да се зароди песен, сподели за "Нощен хоризонт" музикалната звезда Пламен Димитров – участник в "Гласът на България" . "Или да напиша стих, или за това, че аз се занимавам с театрални занимания с деца, да реша кое произведение да избера , така се запалва искрата, тръгва от някъде -..

публикувано на 13.09.24 в 09:27