Лиляна Узунова е блогър. Можем да я наречем и коледен пътешественик. Почти всеки декември посещава някой от европейските коледни базари, за да опита неповторимия вкус на празничния декември. Коледната приказка за Лиляна започва от немското градче Мюнстер.
„Бях там в началото на декември. Тогава се откриваха коледните базари и се запалиха светлините на града. Градчето е много малко, бях изключително приятно изненадана колко много базари и украса има. Навсякъде хората бяха с коледни шапки, а по-възрастните и с костюми. Немците имат големи традиции с коледните базари. Дори по-малките градове чакат моментите, в които да ги отворят базарите и да се съберат със семействата си.“
Любима коледна дестинация на Лиляна Узунова е и Будапеща. През декември унгарската столица се превръща в огромен коледен празник. Базарът в Будапеща се оказа мястото с най-много типична храна и ръчно приготвени сувенири. „Има и много местни хора, което за мен е знак, че е автентично място, където се пазят традициите. Двете най-традиционни неща, които се продаваха на базара, са пържена мекица, върху която се слагат различни сосове с месо или сирена и зеленчуци. Друго типично тяхно ястие е картофената палачинка, която оприличих на родопския ни пататник.“
В Будапеща Лиляна си има и любим базар. „Той се намира при базиликата „Свети Стефан“, която е най-святата църква за всички унгарци. Пред нея е разположен базара – в кръг, в средата имаше елха, от която тръгваха лампички, свършващи до всички къщички. Вървиш под небе от светлини, които завършват във върха на елхата.“
Коледните базари са впечатляващо място за срещи и в Лисабон. Дилян Георгиев, български студент в Португалия, е впечатлен от атмосферата и красотата на коледната столица. „В Лисабон за четвърта поредна година се организира коледният базар Lisbon Wonderland, като освен греяно плодово вино и коледни песни има и типични за португалците неща – символи, вече наслоени с времето, сувенири, типични за страната като керамичните плочки, които португалците използват за украса в интериорния си дизайн.
Няма как да не се разхождаш в града и да не попаднеш на някое магазинче, в което се продават такива плочки. Също така може да опитате ликьори, бифани, които представляват хляб със свинско месо по специална рецепта, и - естествено - десерти: от френски макарони до малките кошнички с крем, популярни из цялата страна.“
Всяка година милиони туристи посещават и коледните базари на Прага. Ели Мандажиева от страницата „Пражки екскурзовод” твърди, че базарите са повод хората от „Златния град” да се обединят и да почувстват коледния дух. „Преди началото на базара се обсъжда коя точно елха ще бъде в центъра на базара. Тази година тя е висока 24 метра и пражани участват в украсяването й. Кметът на града открива базара, който всяка година има различен дух. Преди няколко години беше украсен с рисунки на един от техните известни художници - Йозеф Лада, в духа на Коледата, която той е рисувал.
Тази година са решили темата да е украшения на ангели и архангели, които пазят базара и града.“ Златна Прага е запазил през годините своето богатство. Сградите отстрани са витрина на европейските стилове и като пазачи бдят да не би да нахлуе на базара ежедневието.
Пътуващият блогър Янислава Петрова е посетила вече 19 държави. Преди да ни разкаже за тях обаче ни разхожда из коледен Страсбург. „Първият коледен базар в Страсбург е от 1570 година. От там постепенно коледните базари са станали традиция във Франция и в градчето Страсбург. В момента има около 300 щанда в града, където може да се наблюдават различни неща като коледни сувенири, храна, напитки, всичко, което е свързано с коледните празници.“ Янислава е впечатлена и от малък елемент в украсите на Страсбург:
„Най-специфичното, което ми направи впечатление, са плюшените мечета, които се закачват на сградите, както и различни плюшени животинки. Ние не свързваме плюшените играчки с нещо коледно и приказно, но някак си французите са успели да допринесат коледните мечета или други плюшени животинчета към празничната украса.“
За магията и топлината на европейските коледни базари чуйте повече в звуковия файл.
Снимки: Янислава Петрова, Лиляна Узунова и Дилян Георгиев.
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..