Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици в Духовната семинария:

Да научиш за Бога е по-ценно от това да изучиш всички езици

Архимандрит Пахомий: Презадоволени сме, но ни липсва добрата дума

Учениците Филип и Мирослав, секретарят на Духовната семинария Слави Спасов и ректорът архимандрит Памомий
Снимка: Иван Русланов

„Ние изключително много се позагубили традицията и знанието за Бога и за църковния живот. Хората смятат, че отиването само на празник да запалиш една свещ, това е достатъчно, за да изпълниш всички свои духовни потребности. А за нас като православни християни най-важното е да живеем в тайнствата на църквата.“ Това каза ректорът на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ архимандрит Пахомий пред „Хоризонт“.

Загубеното познание

„Загубили сме доста от знанието, доста от традициите, затова се изисква доста голямо търпение. Особено в семинарията става въпрос за едни средностатистически български деца, които са със своите желания, стремежи, интереси, и да спортуват, и да научават различни неща. Така че да се научи за Бога и въобще цялото възпитание изисква много голямо усилие и търпение. Аз вярвам че всички възпитаници на Семинарията отварят своето сърце, за да приемат Христос в него и да могат да разнасят тази истина и това знание, което получават към повече хора“, подчерта духовникът.

Вратите на Семинарията са широко отворени, за да могат повече хора да имат досег до обучението там, посочи архимандрит Пахомий в предаването „12+3“.

Богословските предмети са богатство

„Както до това да идват на богослужение, така и да се запознават с нашите деца. За да могат хората да се докоснат и да видят, че животът в Семинарията е както във всяко едно обикновено училище, където се учат общообразователни предмети. Богословските са едно допълнение и едно богатство за всяко едно дете.“

Познава ли се дълбокото значение на празника? Защо все повече хора на този светъл празник си честитят Коледа, а не Рождество Христово?

„Народът ни остава непросветен в много аспекти. Една от причините е лишаването на децата ни от вероучение в училище, където да има задължително вероизповедание - да мога да се просветят и да имат знание, защото трудно ние бихме могли да дадем или да насилим вярата на някой човек. Вярата е лично дело на всеки един човек - да отвори сърцето си и да приеме Христос в него“, отбеляза още ректорът на духовното училище.

Изборът духовно образование

„Аз избрах да уча в Семинарията, най-вече за да осъзная повече за Бога, да усвоя вярата си, както и така стана. Когато влязох в Семинарията, вярата ми се усили повече, осъзнах за Бога. Учим много хубави предмети, интересни за нас“, сподели ученикът Филип Загоров. 

„Главната ми цел бе да научим повече за Бога. Колкото и хората да си мислят - семинарията е едно обикновено училище просто с богословски предмети. Това много ни помогна и ни укрепна във вярата. На нашите връстници им е малко странно за нашия избор, но не могат да открият, че в крайна сметка, човек има ли желание може да учи безкрайно много езици и науки, но да научи за Бога е много по-ценно, отколкото да научиш всички езици на света“, допълни Мирослав Димитров, който също е възпитаник на духовната школа.

Отслабването на човешките връзки 

Хората не се нуждаят само от материалното, а от блага дума и добро отношение, убеден е ректорът на Духовната семинария архимандрит Пахомий.

„Това особено го виждаме в днешния ден. Ние сме твърдо презадоволени във всяко едно отношение и това, което остава като липса на човека, е добрата дума, доброто отношение, да имаме с кого да си приказваме. Ние сме лишени от човешката връзка, да има някой, който да ни изслуша, да ни състрадава към нашите трудности. Все повече се отдалечаваме един от друг и това е изключително тежък и голям проблем за Църквата.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росица Станулова: Ефектът от вейповете е непредвидим

Вейповете са изключително опасни , предупреди пред БНР Росица Станулова, психолог в Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите в София. Тя отбеляза случая в Плевен, където след употреба на вейп с наркотично вещество 14-годишно момче падна от седмия етаж и загина. В нашата практика обаче има и други такива случаи, които..

публикувано на 07.01.25 в 12:10

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампанията цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 10:45

В деня на леденото хоро - леден душ и за клиентите на втори мобилен оператор

Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и поздравяваха хората с новите цени . Има горчива ирония, че това винаги се случва на празници. Явно всеки разбира празниците по неговия си начин", коментира пред БНР Богомил Николов от Асоциация..

публикувано на 07.01.25 в 10:36

Пасища за застрояване? Защо се надигнаха в село Богданлия

Община Елин Пелин иска да продаде пасища за застрояване, като неправомерно променя предназначението на земи, които са публична общинска собственост. За това алармират от инициативен комитет в село Богданлия, община Елин Пелин. От 8 месеца местните хора се борят за запазването на пасищата. През януари 2024 г. Общинският съвет на Елин..

публикувано на 07.01.25 в 10:01
Диана Димова

Диана Димова за смъртта на непълнолетните мигранти: Циничен опит на МВР да прикрие отговорността си

"Успяхме да издирим семействата. В момента тече процес по идентификация. Не мога да ви опиша в какво състояние са близките ". Това каза пред БНР Диана Димова от "Мисия Криле" за развоя на трагичния случай със загиналите в Странджа в навечерието на Нова година непълнолетни мигранти. Организацията от Стара Загора, която получи един от..

публикувано на 06.01.25 в 11:32

Весела Владкова: Мъск не е добре запознат с реалността в Германия

"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..

публикувано на 04.01.25 в 11:15
проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Все повече на преден план излиза държавният национализъм

За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..

публикувано на 04.01.25 в 10:31