Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Бисерка Йовчева: Трябва да има единна учебна програма по програмиране

Бисерка Йовчева
Снимка: Личен архив

49, 40, 44 - така звучат успехите на д-р Бисерка Йовчева от Шуменския университет. И това не е кодирано послание, а просто упоритост в последните 20 години да обучава и да възпитава млади таланти в състезателното програмиране.

От около четвърт век д-р Бисерка Йовчева обучава децата на информатика. Започнала в средата на деветдесетте години на 20 век, във времената, когато „вероятността да видиш компютър и да го пипнеш, да поработиш с него, беше много малка“.

Тя разказва, че идвали възрастни, които искали да имат първоначална компютърна грамотност. След това дошли и учениците… Днес д-р Бисерка Йовчева е главен асистент в Катедрата по компютърна информатика в Шуменския университет. Доктор по методика на преподаването по информатика. Чете лекции по програмиране и теория на графите. Тя е и един от треньорите на българския отбор по програмиране. В частната Школа в Шумен тя обучава и тренира млади програмисти от цялата страна. Началото й започнало през 1998-ма година. 

Според статистиката са обучени над 1900 деца, които са донесли 49 златни, 40 сребърни и 44 бронзови медала от национални състезания. И още…

„В резултат от работата на първата група беше един от най-добрите български програмисти за всички времена – Ростислав Руменов, който сега е в ТОП 25 на световната ранглиста. Той стана шести в света през 2006 г. Другият ми най-добър ученик е Румен Христов. Той все още е пети в световната ранглиста. Него трудно ще го изместят от това място. В Шумен винаги сме гонили световни върхове“, разказва д-р Йовчева.

Такива резултати обаче децата не могат да постигат на много места, извън големите градове. И това е една от критиките на доктор Бисерка Йовчева към образователната система. Тя казва, че частните школи, свободно избираемата подготовка или задължително избираемата подготовка в училищата далеч не е достатъчна:

„Можем ли да разчитаме на шепа ентусиасти, които ако искат ще направят група, школа и ако искат, ще учат децата на програмиране. В момента няма стимул в България, в българското средно училище децата да се учат на програмиране“, попита тя.

Според нея на образованието е нужна единна национална система за подготовка. Частните фирми нямат методиката, по която да гарантират доброто обучение на децата, казва тя и насочва разговора към нуждата от това талантите да бъдат хванати отначало.

„Програмирането трябва като начало на всеки“, категорична е доктор Бисерка Йовчева и дава с до болка познатия пример за електронното правителство нарастващата роля на нуждата от компютърни знания. 

Школата на Бисерка Йовчева по математика и информатика в Шумен е една малка общност, която си помага. Това споделя преподавателят, който има над 30 години практика в обучението. Децата си помагат, дори и като пораснат и отидат в големи компании, казва доктор Йовчева. Но се и връщат в Шумен. 

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Тодор Колев

Тодор Колев: Сегашното образование е поточна линия, водеща към пропаст

Обществото на бъдещето ще бъде прозрачно, стъпило здраво върху технологията, автономно и  самоуправляващо се. В това е убеден Тодор Колев, който е сред тазгодишните носители на наградата „Джон Атанасов“. Колев е част от „..

публикувано на 25.12.19 в 12:11
Звездин Бесарабов

Технологичните решения не бива да бъдат самоцел

Ако си на 19 и ти е скучно, може да се захванеш с изкуствен интелект и криптирани данни. Или поне такъв е случаят на Звездин Бесарабов. Той получи отличие на президента „Джон Атанасов" за дебютен пробив в областта на компютърните науки...

публикувано на 23.12.19 в 13:23
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални,..

публикувано на 02.02.25 в 07:08