Българският пианист Людмил Ангелов е известен с това, че има специално отношение към полската музика. Награден е с медала GLORIA ARTIS за заслуги към полската култура. Неговият изследователски дух от години го води по непознати пътеки - към открития, които продължават да обогатяват културното наследство не само у нас, но и в европейски мащаб. Поле за изява на тази му мисия като музикант е фестивалът "Пиано Екстраваганца", на който той е артистичен директор.
През последните години във фокуса на вниманието на Людмил Ангелов е творчеството на Мориц Мошковски. Композиторът е роден в Полша през 1854 г., израства в Германия, където преминава и основното му музикално обучение, а животът му завършва в Париж, където в началото на ХХ век той е уважаван клавирен педагог, учител на прочути пианисти като Владо Перлемутер, Йозеф Хофман, Ванда Ландовска и др. В най-популярна част от създадената от Мошковски музика се превръщат етюдите му за пиано, които и до днес са настолна литература за младите пианисти.
Концертът за пиано и оркестър, опус 3, Мориц Мошковски пише през 1874 г. Въпреки факта, че самият Ференц Лист харесва творбата и двамата я изпълняват на две пиана, тя не е издадена приживе на автора и може би затова манускриптът остава скрит за изпълнителите и публиката повече от 120 години във Френската национална библиотека. Пианистът Людмил Ангелов и диригентът Владимир Кираджиев са сред хората, които го преоткриват в началото на XXI век, работят по редактирането му за издаване на нотния материал и след това по звукозаписната му премиера. Записите са направени с Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си в Глазгоу през 2015 г. и получават висока оценка в много от най-престижните специализирани издания по света.
Историята на концертните изпълнения на Концерта за пиано и оркестър №1 от Мошковски все още е кратка - първото от тях е във Варшава през 2014 г. Година по-късно Людмил Ангелов и Владимир Кираджиев си партнират с Русенската филхармония в Русе и София. На 16 януари 2020 г. двамата музиканти-откриватели и изследователи ще представят находката си заедно със Софийската филхармония в зала "България" - очаквано събитие и за столичната публика.
Интересни подробности за това произведение пианистът Людмил Ангелов разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
"Знаците сочат натам, че той е и прежален, и похарчен . Може би се е превърнал в прекалено непоносим дори за онези, които досега поощряваха..