Българският пианист Людмил Ангелов е известен с това, че има специално отношение към полската музика. Награден е с медала GLORIA ARTIS за заслуги към полската култура. Неговият изследователски дух от години го води по непознати пътеки - към открития, които продължават да обогатяват културното наследство не само у нас, но и в европейски мащаб. Поле за изява на тази му мисия като музикант е фестивалът "Пиано Екстраваганца", на който той е артистичен директор.
През последните години във фокуса на вниманието на Людмил Ангелов е творчеството на Мориц Мошковски. Композиторът е роден в Полша през 1854 г., израства в Германия, където преминава и основното му музикално обучение, а животът му завършва в Париж, където в началото на ХХ век той е уважаван клавирен педагог, учител на прочути пианисти като Владо Перлемутер, Йозеф Хофман, Ванда Ландовска и др. В най-популярна част от създадената от Мошковски музика се превръщат етюдите му за пиано, които и до днес са настолна литература за младите пианисти.
Концертът за пиано и оркестър, опус 3, Мориц Мошковски пише през 1874 г. Въпреки факта, че самият Ференц Лист харесва творбата и двамата я изпълняват на две пиана, тя не е издадена приживе на автора и може би затова манускриптът остава скрит за изпълнителите и публиката повече от 120 години във Френската национална библиотека. Пианистът Людмил Ангелов и диригентът Владимир Кираджиев са сред хората, които го преоткриват в началото на XXI век, работят по редактирането му за издаване на нотния материал и след това по звукозаписната му премиера. Записите са направени с Шотландския симфоничен оркестър на Би Би Си в Глазгоу през 2015 г. и получават висока оценка в много от най-престижните специализирани издания по света.
Историята на концертните изпълнения на Концерта за пиано и оркестър №1 от Мошковски все още е кратка - първото от тях е във Варшава през 2014 г. Година по-късно Людмил Ангелов и Владимир Кираджиев си партнират с Русенската филхармония в Русе и София. На 16 януари 2020 г. двамата музиканти-откриватели и изследователи ще представят находката си заедно със Софийската филхармония в зала "България" - очаквано събитие и за столичната публика.
Интересни подробности за това произведение пианистът Людмил Ангелов разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Случаят с бременната 29-годишна жена от Сандански, която роди мъртво бебе, докато я транспортират с линейка към Петрич, предизвика спешни проверки,..