Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще остане ли само Държавната лотария

Тихомир Безлов: Сблъсъкът за хазарта може да разклати политическите съотношения

Има рязък и бърз ръст на приходите от хазарт от 2007 година насам

Тихомир Безлов
Снимка: БГНЕС

Няма как да забраните хазарта, но трябва да има някакви ограничения. Това каза в предаването „Преди всички“ експертът от Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов. Той коментира подновеното предложение на Валери Симеонов лотарийните игри да бъдат държавен монопол.

Безлов смята, че се задава изключително „тежък сблъсък, който може сериозно да разклати политическите съотношения в страната“.

Предвид войната в хазарта, която тече в момента между двата най-големи хазартни оператора, е трудно да се направи прогноза, допълни експертът.

Талончетата за търкане са от 2012 година, до този момент имаше монопол на държавата, припомни Безлов:

„Когато беше позволено частен оператор да участва, прогнозите бяха за 60-70 милиона лева годишно. В момента гледах между 300 и 400 милиона оборот. Това е гигантски оборот“.

Защита на интересите на данъкоплатците или удар върху определени бизнес интереси прозира в текстовете, предложени от Валери Симеонов?

Става дума за около 3% от БВП на страната. За 2018 година единствено Македония и Малта са пред България, но Малта е специален случай, защото там са регистрирани всички големи световни оператори. За България това е огромно число. Става дума за около, за 2018 година (няма още данни за 2019), за около 3,2 млрд. За да си го представим, става дума за много рязък и бърз ръст на хазарта от 1,2 млрд. през 2007 година, да кажем. В случая не включваме международните хазартни оператори“.

Решение ли е забраната на частните лотарийни оператори?

Има страни, които са избрали този модел на регулация – монопол върху офлайн игрите: това, което може да си купите в специализирани будки, а онлайн игрите не може да ги ограничите поради европейското законодателство. Швеция води дълги съдебни битки, Финландия води дълги съдебни битки. Причината са английските хазартни оператори, които успяха да премахнат тези държавни регулации в доста европейски страни“, поясни Безлов.  

В България хазартният туризъм има доста голям процент участие и е добре, ако се прибегне до промени, да не се лишава икономиката от тези приходи от туристи, които идват специално, за да играят, подчерта още Тихомир Безлов.

„Темата за хазарта се появява периодично след 1990 година. Преди влизането ни в ЕС се беше появила покрай безмитните магазини. През 2018-а имаше проект, който не беше лош, за ограничаване на рекламата и местата, където може да се закупуват билети и въобще да се играе“, посочи експертът.

Цялото интервю с Тихомир Безлов можете да чуете в звуковия файл.

В България ръстът на приходите от хазарт през последните години е сериозен, коментират експертите


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49

В близост до германския планински масив в Харц от дни бушува пожар

В близост до планинския масив в Харц, в германската провинция Саксония Ахалт от дни бушува пожар. Властите смятат, че е възможно да става дума за умишлен палеж. Горският пожар на Брокен може да е бил предизвикан умишлено. Има индикации за това, казва пред местния вестник "Фолксстийм" началникът на районната пожарна служба Кай-Уве Лозе...

публикувано на 08.09.24 в 13:59