Министерството на културата глоби издателя на книгата „Под игото на съвременен български език“. Установени са значителен брой промени на оригиналния текст, включително обяснителни бележки, без те да са съгласувани с Министерството на културата. Нарушен е Законът за авторското право и сродните му права.
"За мен лично това е проблем. Обичайната практика навсякъде по света е издателите да поставят под линия или в края на книгата бележки, обяснения. Със сигурност има световни автори, които трудно могат да бъдат разбрани на езика, на който са писали, защото са писали преди стотици години“.
Произведенията на българските класици вече са на повече от 100 години „и съответно започват да стават не съвсем разбираеми за съвременния българин, особено за младите, които изучават задължително "Под игото". Така че моето лично мнение е, че това не е добра практика и може тези трудно разбираеми архаизми или други думи или изрази да бъдат обяснени под линия", каза в предаването "Хоризонт до обед" Веселин Тодоров, издател и бивш председател на Асоциация "Българска книга".
Засега книгата „Под игото на съвременен български език“ няма да бъде изтеглена от пазара.
"Добре е да опитваме с преговори да решаваме проблемите. Между другото има още едно действие, което вероятно Министерството на културата ще наложи - то може да конфискува книгата и да я унищожи. Това изрично е предписано от закона", допълни Веселин Тодоров.
Той препоръча издателството да поиска преговори с Министерството на културата.
"Факт е, че много такива класически автори в Западна Европа имат даже и съкратени версии, адаптирани за училище".
За съжаление, обществото ни не е достатъчно узряло да приеме, че авторските права са нещо много важно и са единствения механизъм, за да има автори, допълни той.
"Ако няма защита на авторските права, вероятността да имаме съвременна литература, съвременно кино и така нататък е много малка или ще има само такива субсидирани от богати хора или от администрацията, което едва ли е гаранция за добро качество".
Нарушение на закона е, ако се публикуват произведения в интернет без съгласието на автора, допълни издателят.
"Трябва законов механизъм, който да гарантира защитата на авторските права и този законов механизъм, трябва да дава механизъм, по който да може да се блокират домейни или поне части от някакви сайтове, на които се публикува пиратско съдържание. Директно трябва да кажем вярната дума за тези публикации, това е тежка злоупотреба, това е пиратстване. Това е нещо, което носи наказателна отговорност за извършителите и имаме подкрепа най-общо от Министерството на културата, но това нещо може да стане факт, само след като мине през Парламента", коментира Тодоров.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл
На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...