Eĸcпoзициятa вĸлючвa 75 твopби – гpaфиĸa и живoпиc и oтpaзявa любoвтa на Ирина Стоянова ĸъм бългapcĸaтa cpeднoвeĸoвнa иcтopия и възpoждeнcĸaта apxитeĸтypa. Представени са още aбcтpaĸтни ĸoмпoзиции и зoдиaĸaлни знaци.
Времевият творчески период е широк – от младите години на Ирина Стоянова до сегашната 2020 г. Тя споделя, че много държи на онези свои творби, които са на историческа тема. „Обичам историята много, болезнено обичам историята.“
Под влиянието на книга на Димитър Овчаров художничката прави връщане назад във времето.
„Като открих тази книга с графити от Плиска и от Преслав, като че ли влязох в Средновековието, влязох във времето. Усетих човека, който е издраскал кончето, крепостта, шамана, кораби – има много кораби. Просто ме завладя тази тема и затова работих по нея“, разказва Стоянова в предаването "Рано в неделя".
От конкретния образ към екзотичното и абстрактното – в ретроспективната си изложба Ирина Стоянова показва палитра от стилове.
„Много хора трудно възприемат, трудно разбират абстрактното изкуство. Затова реших да направя и няколко неща с акварел, за публика, която по-лесно ще ги възприеме. Да ме разберат повече хора. Портретите са на моите деца и на моите внуци.“
Сега е започнала портрет „на по-голямо платно на внука Йоан, китариста“, защото „внуците дават крила на дядовците и на бабите“.
Изложбата представя 75 заглавия, колкото са и годините на художничката. Cтoянoвa e oтличeнa oт Oбщинa Tъpгoвищe зa цялocтeн пpинoc и дългoгoдишнa дeйнocт в oблacттa нa изĸycтвoтo и ĸyлтypaтa.
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Георги Георгиев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тодор Тагарев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Не мисля, че новата формация на Корнелия Нинова има бъдеще. Това заяви пред БНР Румен Овчаров, бивш министър на енергетиката и бивш висш функционер в..