Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече от 70% от решенията в среда на риск в икономиката са ирационални

Боян Иванчев и Марин Пенков
Снимка: Ани Петрова

Невроикономиката е наука, която съчетавайки традиционната икономика с психологията и неврологията описва неврологичните механизми, които влияят на взимането на решения. Отговорите идват с декодирането на невроните. Декодирането на нервните импулси вече е факт у нас в първата неврокогнитивна лаборатория в София. Чрез функционален ядреномагнитен резонанс лекари финансисти изследват реакциите на мозъка в различни финансови ситуации и разкриват защо рационалното в човека е надценено.

Повече от 70% от нашите решения в среда на риск в икономиката са ирационални.

"Оказва се, че не е така, защото нашите решения в среда на риск и неопределеност, т.е. в среда на икономика, икономиката е случайна система, стохастична, тя не е детерминистична като класическата физика, не е изчисляема и бидейки такава, оптимизирането на полезността е изкривено поради различни когнитивни грешки, които ние хората имаме или поради грешки, които са предизвикани от емоционалното ни настроение. Това всъщност е поведенченската икономика", каза в предаването "Хоризонт до обед" д-р Боян Иванчев, преподавател по поведенчески финанси, създател на невроикономиката у нас.

Неразделна част от поведенченската икономика е невроикономиката, която изследва процесите, които се случват в  централната нервна система ,т.е. в мозъка ни, изтъкна преподавателят.

"При определена активация на зоната в мозъка, ние можем да разпознаем защо вземаме едно или друго решение и защо сме ирационални", допълни Боян Иванчев.

Магнитният резонанс използва хомогенно магнитно поле, към него се добавят електромагнитни импулси.

"Функционалният магнитен резонанс отчита количеството кръв, кислород и глюкоза, които отиват към определени зони на мозъка и по този начин ние можем да ги засечем тези обеми и да ги представим като цветни карти върху кората на мозъка", каза д-р Марин Пенков, завеждащ отделението по образна диагностика в университетската болница МБАЛ "Свети Рилски".

Зоните в мозъка понякога са много близо една до друга, изтъкна лекарят.

"Още науката не знае, те кога и как контактуват със себе си. Един от примерите е, че зоната на страха и агресията са точно една до друга и двете са тясно свързани по същия начин както играта на ултиматум и отвращението, която тя реагира", допълни Марин Пенков.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Нина Цанева

Нина Цанева за инициативата "Посланици на културата"

В ефира на "Нощен хоризонт" Нина Цанева, дългогодишен водещ на икономическто издание на програма "Христо Ботев" на Българското национално радио, представи инициативата "Посланици на културата" . Кои са българските посланици на културата на 2024 г.? Започна новото издание на кампанията "Българските посланици на културата"..

публикувано на 15.11.24 в 12:07
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36