Милчо - така всички наричаха Михаил Славов, който беше всепризнат феномен в българското клавирно изкуство. Елица си спомня:
"През 90-те години, когато вече сме били тийнейджъри и повече се интересувахме от концерти и музика, презаписвахме си касетки и още нямаше компактдискове, а всичко преписано на ръка, той направи интеграл със сонатите на Бетовен. И това беше нещо изключително да се чуе на живо - това огромно количество музика, изсвирено наизуст, все едно някой просто е седнал в хола си и свири. Изумително! Преди това, доколкото знам, той е правил интеграли на Брамс, на Шуман, и така продължава историята всъщност, а сега беше стигнал до Дебюси. Разбрах от него, че следващият план е да запише четирите балади на Шопен, защото тази година има годишнина."
Пианистката признава, че новината за смъртта на Михаил Славов я е натъжила много: "Може би се чувствам виновна, че може би е било възможно да направя повече за него. Не знам и аз какво, защото много рядко се прибирах в България. И тогава се замислих за това колко много музика изсвири той, а колко малко от тази музика е успял да запише. И всъщност всички ние като изпълнители, ако не запишем някаква музика, ние няма да оставим нищо след себе си - тази мисъл много ме натъжи. Затова идеята на този благотворителен концерт е да съберем средства и да издадем диск с музика, записана от Милчо Славов. Това е един подарък, който аз искам да му направя посмъртно."
Елица Джамбазова-Рива ще изнесе и самостоятелен рецитал, докато е в София - на 26 февруари от 19 часа в музея "Земята и хората" тя ще изпълни музика от Бах, Хайдн, Владигеров и Трене-Вайсенберг.
Повече за концертите чуйте в интервюто с Елица Джамбазова-Рива за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - в звуковия файл.
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..
"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..
Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..
"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..
19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...
Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..
Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..