Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица на интриги и спорове за годишнината от обесването на Левски

Вместо съединение отбелязването на 147 години от обесването на Васил Левски предизвика разединение.
Снимка: БГНЕС

Седмица, в която България отбеляза 147 години от обесването на Апостола на свободата, сред битки без идеали в съвременната българска политика. Седмица на интриги и спорове, които все така спират народната работа. 

Вместо да обедини политиците, проявите, свързани с годишнината от обесването на Васил Левски, ги раздели. Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова оглавиха гражданско шествие „По пътя на безсмъртието“. В него се включиха лидерът на БСП и представители на левицата. Пред паметника на Апостола десетки аплодираха президента, но освиркваха кмета на София Йорданка Фандъкова. Според ГЕРБ паметта на Левски била поругана под патронажа на президента, който се превърнал във водач на партийни маргинали.

И тази седмица продължи напрежението между премиер и президент по темата със записите, направени от ДАНС и оповестени от прокуратурата, в които се чува глас, вероятно на държавния глава. Румен Радев е убеден, че е подслушван със знанието на Бойко Борисов.

Испанското издание „Периодико“ твърди, че антикорупционните власти в Испания разследват предполагаема връзка на премиера Бойко Борисов в схема за „международно пране на пари“. Става дума за луксозна къща имот и магазин в Барселона за няколко милиона евро. Премиерът определи публикацията като част от „координирана атака срещу управлението в България“.

Необходима ли е винетка за крайните столични квартали до центъра на София? Неяснотата по този въпрос изкара на протест жители на Нови Искър и други квартали. Край Бистрица недоволни отрязаха с флекс една от камерите на тол системата.

Столичната община и АПИ ще подпишат споразумение, което да извади крайните столични квартали от обхвата на винетките. Такъв ще бъде подходът и към останалите общини в страната.

Отново откриха месо с неясен произход.Агенцията по храните съобщи за унищожаване на близо 130 тона, открити в нелегални складове в Плевен и в предприятие в Луковит.

Нов срок за чакалнята на еврозоната. През юли България ще се стреми да влезе в механизма, предхождащ въвеждането на еврото.

Промените в Закона за хазарта, които забраняват частните лотарии, вече са в сила. Това засегна много търговци. Според бизнеса непродадените билети са на стойност между 27 и 35 милиона лева.

Целия обзор на събитията от седмицата у нас може да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13